ירושלים. צילום: אדווה חולי

הביקוש הגדול לחדרי מלון בירושלים מגדיל את היקף הדירות המושכרות והצימרים לתיירים, אך בכל הקשור לענף הזה, הבירה עדיין רחוקה מתל אביב.

בשנה שחלפה גדלה כמות נכסי התיירות בישראל המוצעים דרך אתרי הזמנת מלונות און ליין ב־52 אחוז. כך עולה מבדיקה שערך אתר השוואת מחירי המלונות 'הוטלס קומביינד'. הנכסים הנספרים בבדיקה הם דירות פרטיות המוצעות לתיירות, צימרים, מלונות ואכסניות.

מהבדיקה עולה כי שיעור הנכסים בירושלים מתוך כלל הנכסים שהוצעו להזמנות בארץ עומד על עשרה אחוזים בלבד. מדובר ב־700 נכסים, לעומת תל אביב, עם יותר מאלפיים נכסים ו־30 אחוז מהיצע נכסי התיירות. עם זאת, ההיצע בירושלים גדול מזה שבאילת. בעיר הדרומית עמד היצע נכסי התיירות בשנה שעברה על כ־500 נכסים (7.5 אחוזים).

תוספת הנכסים בערי התיירות המרכזיות היא בעיקר של דירות מגורים שהוסבו לאירוח. בבדיקת הדירות החדשות שעלו לאון ליין בשנה האחרונה נוספו בתל אביב 597 דירות, לעומת 187 דירות שנוספו בעיר בשנה שלפניה.

באילת נוספו 135 דירות, לעומת 136 בשנה הקודמת. בירושלים המספרים קטנים משמעותית: תוספת של 168 דירות, לעומת 95 דירות בלבד בשנה שלפניה.

וכמה תשלמו על דירת אירוח בירושלים? מרבית המחירים נעים בטווח של 380-170 שקל ללילה. בתל אביב המחירים הנמוכים כמעט זהים, אך נוסקים עד 500 שקל ללילה. עם זאת, באתר מציינים כי בתל אביב משכירים לעיתים דירת אירוח עבור אלף שקל ללילה ויותר.

בבדיקת אתרי אירוח כמו מלונות ואכסניות שנוספו השנה בשלוש ערי התיירות הגדולות, עולה כי בירושלים נוספו 65 נכסים. הפעם הפער מתל אביב עצום: בעיר הלבנה נוספו השנה 257 נכסים. אילת, אגב, השיגה גם היא את ירושלים ורשמה גידול של 79 חדרים במלונות ואכסניות.