כאן ייבנו המכללות. הדמיה: אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון

לאחר שאתמול (א') אושרה בניית מתחם מכללות צה"ל במורדות עין כרם, השבוע נחשף כי הצבא חושב הרבה יותר רחוק על הבנייה במקום. מעיון בתוכניות שהוגשו בסוף השבוע לראשונה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה עולה כי באותה הזדמנות יוקם במקום מתקן ביטחוני נוסף בהיקף גדול של כ־20 אלף מ"ר.

על פי הנוהל הצבאי המקובל, אם חלילה תפרוץ מלחמה בסיס המכללות עצמו אמור להתפנות וכל הקצינים הבכירים שלומדים ומרצים בו ישובצו מחדש ביחידות המבצעיות שלהם ברחבי הארץ. כיוון שכך, סביר להניח שהמתקן לא נועד לשימושם של חניכי המכללה עצמם. לוועדה המחוזית לא נמסר מהי מהות המתקן הצבאי.

הקמת מתקן צבאי בקרבה למקומות יישוב סותרת את מדיניות התכנון הכלל ארצית, שכן היא עלולה ליצור סיכון מיותר לתושבים המתגוררים בסמוך. קיומו גם עלול להוביל לירידה בערך הדירות בסמוך ולהקשות על מכירת הנכסים באזור.

מעבר להיבטים התכנוניים עולה כי עד כה, למרות הדיונים הממושכים בנושא, לא נמסר עד כה לוועדה מידע מלא על תוכנית הבנייה של המכללות, על ייעוד המתקנים השונים ואפילו לא על היקפי הבנייה. לדברי נציג הארגונים הירוקים בוועדה אברהם שקד, "לא ייתכן שעד לשלב כה מתקדם בדיונים לא הוצגה פרוגרמה כוללת כלשהי - הוועדה קיבלה מידע פחות ממינימלי".

התוכנית כוללת הקמת קמפוס חדש ליד הכפר השבדי מעל שכונת עין כרם, שיקלוט את פעילות מכללות הפיקוד והמטה של צה"ל הפועלות כיום במחנה גלילות מצפון לתל אביב, לצד בתי ספר נוספים למגוון הכשרות צבאיות. המתחם יכלול מבנים משותפים, מתקני ספורט, בנייני מנהלה ומתקני מגורים.

סך כל הבנייה מעל הקרקע אמור לעמוד, לפי התוכנית המוצעת, על 35 אלף מ"ר. לצורך המיזם ייחפרו שטחים בהיקף של 41 אלף מ"ר, שקרוב למחציתם מיועדים לחניון ודרכי גישה.