המבנה ברחוב אוליפנט. עיסקה של פעם בעשור. צילום: יואב דודקביץ'

עיסקת ענק בלב שכונת טלביה: בלי נוף לעיר העתיקה ובלי ייחוס כגון זה שהיה לדירה המשודרגת של גומא אגייאר בממילא - עיסקת העשור בנדל"ן הירושלמי שייכת לווילה גדולה במיוחד בלב השכונה הירושלמית היוקרתית. הסכום ששולם עבורה לפני מספר שבועות, 72 מיליון שקל, היה יכול לאפשר רכישה של כ־20 וילות מכובדות בירושלים או בסביבתה.

המוכר מגיע מתחום הפיננסים והוא בעל קרן גידור, והקונה עוסק בענף ההייטק וביצע אקזיט בסכום נאה במיוחד. לצערם של המתווכים בעיר העיסקה בוצעה ללא תיווך, כך שגם הקונה וגם המוכר לא נדרשו לשלם עמלת תיווך - שיכלה להגיע לסכומים לא מבוטלים. הבניין חולק בעבר לארבע יחידות דיור, ואוחד מחדש לווילה גדולה אחת.

לדברי שמאי המקרקעין עו"ד קובי ביר, מדובר בנכס שקשה במיוחד לתמחר, שכן הוא יחיד במינו. "הבית נרכש כבית מגורים פרטי חד משפחתי לפני כמה שנים", הוא מסביר. "הוא כלל יתרת זכויות בנייה בהיקף של כ־400 מ"ר נוספים, שהקונה ניצל לפני שהעמיד את הנכס למכירה, ואף הוסיף לבניין מעלית זכוכית חיצונית. מדובר בנכס נדיר וייחודי - וילה חד משפחתית המשתרעת על כאלף מ"ר בנוי בליבה של שכונת טלביה היוקרתית".

איך הגיעו ל־72 מיליון שקל? ביר מסביר: "השווי של מ"ר בנוי בבנייה יוקרתית בסביבה, מגיע לערכים של כ־50 אלף שקל בממוצע. לזה מצטרף מקדם ייחודיות של כ־25 אחוז בזכות פרטיות הנכס, הגינה הסובבת אותו ועוד יתרונות הנובעים מהיותו בית חד משפחתי, שמביאים יחד לשווי של כ־70 אלף שקל למ"ר".

בית המנתח

מדובר בנכס ברחוב השקט אוליפנט, בבית מספר 3. הווילה, ששטחה הבנוי יותר מאלף מ"ר, שוכנת על מגרש ששטחו 800 מ"ר ומחולקת לשלוש קומות. כמו כן הנכס כולל בריכת שחייה פרטית, מקווה, וקומת מרתף. ככל הידוע וילה זו הפכה עכשיו להיות היקרה ביותר בירושלים.

המבנה, שהוקם בתקופת המנדט ומוגדר ראוי לשימור, מככב גם בספרו של דוד קרויאנקר על השכונות הירושלמיות. במקור שכנה בווילה משפחתו של יוסף נג'ר, מנתח ראשי בבית החולים הממשלתי שהיה ממוקם בבית צפאפה. ההון המשפחתי הגיע גם מהאישה, לולו ג'מל, שבני משפחתה החזיקו בנכסים נוספים בשכונה. המבנה התלת־קומתי עבר שיפוץ גדול בשנות ה־70 של המאה שעברה. בחזית הבית נמצא תבליט של מלאך, אך יש לציין כי הוא תוספת מאוחרת יותר ולא הופיע במבנה המקורי.