רמות. מחכים לתוכנית המתאר החדשה. צילום: שלומי כהן

מגרש במורדות רמות א', מעל הוואדי הסמוך לרחוב טרומן, נמכר בהליך משפטי במחיר שיא של 61 מיליון שקל. הרוכשים: חברת 'נועם השבת', הנמצאת בבעלות של אנשי עסקים חרדיים.

מדובר במגרש של 25 דונם עם פוטנציאל בנייה גבוהה למגורים בהיקף של מאות יחידות דיור, בהתאם לתוכנית המתאר החדשה של השכונה שמקדמת העירייה. ההליך המורכב והממושך כלל שתי התמחרויות ואף עתירה של אחד מבעלי הקרקע לפסילת החברה הזוכה והעברת כל המגרש לבעלותו במחיר מופחת.

את ההתמחרות ניהל עו"ד שגיא תירוש ממשרד 'קרמר שפירא שניידר ושות'', שמונה בידי בית המשפט לכונס נכסים של המגרש במסגרת פירוק שיתוף במקרקעין. הבעלות על השטח התחלקה בין קרוב לשלושים גורמים, ובהם תושב חוץ, תושבים פלסטינים ואף רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) שהחזיקה ב־37 אחוז מהמגרש.

השבוע דחתה שופטת בית משפט השלום אפרת אייכנשטיין את עתירת אחד הבעלים ואישרה את המכירה, אך העניקה לרמ"י שלושה שבועות לזכות סירוב שבמהלכם תוכל להשוות את ההצעה. הסבירות לכך נמוכה מאוד, בשל המחיר הגבוה שהושג. כמו כן פסקה השופטת כי כונס הנכסים פעל ללא דופי וכי אין הצדקה כלשהי לבטל את ההליכים. לדבריה, התובע שדרש לבטל את ההתמחרות השנייה התמודד בה בעצמו, דבר שמדבר בעד עצמו.

לאחר פרסום הבקשה למכירת המגרש הוגשו ארבע הצעות בלבד, שהגבוהה מביניהן עמדה על עשרה מיליון שקל. בהליך ההתמחרות הראשון ההצעה הזוכה עלתה ל־25.7 מיליון שקל. השלב השני נדרש כדי לתת לבעלי הקרקע האחרים אפשרות להשוות את ההצעה, בסופו של דבר שניים מהבעלים התמודדו מול המציע החיצוני שזכה בשלב הראשון והמחיר טיפס לסכום דמיוני של 61 מיליון שקל - פי שלושה מהאומדן שנתן שמאי שמינה בית המשפט.

עו"ד תירוש: "כונס נכסים שהתמנה לפרק שיתוף מחויב להשיג תמורה מירבית עבור כלל בעלי הזכויות. בהליך נקבע שהצעדים שננקטו הוכיחו את עצמם מעל לכל ספק. התמורה הגבוהה עבור המקרקעין מושפעת ישירות מהליכים סטטוטוריים שהחלו לאחרונה ועתידים לאפשר בניית מתחם מגורים בהיקף של מאות יחידות דיור, המיועד לציבור החרדי והדתי".