כך ייראה מתחם יפו 45-47. הדמיה: אדריכל מתי רוזנשטיין

מתיחת פנים נוספת למרכז העיר: הוועדה המקומית לתכנון ובניה בעיריית ירושלים החליטה בשבע שעבר, על קידום תוכנית משמעותית ברחוב יפו 45-47 במרכז העיר.

הוועדה המקומית המליצה לוועדה המחוזית להפקיד תוכנית התחדשות עירונית ייחודית בצמידות לתחנת הרכבת הקלה "יפו מרכז". מדובר במתחם בן כ- 3.5 דונם במרכז העיר, הכולל בתוכו אוסף מבנים מתקופות שונות.

במסגרת התוכנית אושרו תוספות בינוי משמעותיות של כ-25 אלף מטר לשימושים מעורבים בגובה 8 ו- 10 קומות לשימושי מסחר, תעסוקה, מלונאות ומגורים. התכנית כוללת שטחי מסחר משמעותיים מאוד ותאפשר כניסת חנויות גדולות ואיכותיות למרקם המסחרי של מרכז העיר, המאופיין ברובו בחנויות קטנות.

כך ייראה מתחם יפו 45-47. הדמיה: אדריכל מתי רוזנשטיין

יש לציין כי שטח התעסוקה יעמוד על כ- 10א אלף מטר, שטח המסחר יעמוד על כ- 5 אלף מטר, שטח המלונאות יעמוד על כ-50 אלף מטר, שטח המגורים יעמוד על כ- 3 אלף מטר התכנית קובעת  לשימור מבנים ההיסטוריים ומוסיפה שטחים עבור צרכי ציבור כמו שלוחת מתנ"ס, שירותים ציבוריים ועוד.

המתחם בראשיתו הוקם בסוף המאה ה-19 על-ידי משפחת מוסיוף הבוכרית, ובהמשך התפתח יחד עם שאר מרכז העיר בתקופה המנדטורית. בשל הרגישות ההיסטורית והשימורית, ובהתאם להחלטות ועדת השימור העירונית, הוחלט כי במסגרת התוכנית יש לשמר חלקים משמעותיים מהמתחם הכוללים: מבנה מסחר עם קמרונות, מבנה בית כנסת הפעיל למעלה מ-100 שנה, מבנה בית משפחת מוסיוף, חזיתות מבנה מנדטורי   ו- 2 חצרות ירושלמיות אוטנטיות עם ריצוף, בור מים, עצים ומבנים מקוריים מהתקופה העות'מאנית.

"מדובר בפרויקט שיהווה מנוף צמיחה עירוני, כלכלי, אדריכלי ותיירותי למרכז העיר, תוך שמירה על הערכים ההיסטוריים והתרבותיים שלה", נמסר מהעירייה.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "מרכז העיר ירושלים משנה את פניו ומתחדש, תוך שמירה על חדש וישן והשילוב ביניהם. ירושלים מתפתחת וגדלה ומושכת אליה פרויקטים ייחודיים. נמשך לקדם ולפתח את ירושלים לטובת תושביה".