גן החיות התנכ"י. צילום: שלומי כהן

עוד התנגדויות לשכונה החדשה: עמותת "תנו לחיות לחיות" הגישה לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מנהלית נגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה ורשות מקרקעי ישראל. הדרישה: בית המשפט יורה על ביטול הקמת שכונת ״מורדות משואה״ שתיבנה סמוך לגן החיות התנכ"י. הנימוק: הפרויקט יסכן את חיי בעלי החיים. 

"עבודות החפירה והבניה יחשפו את בעלי החיים לרעשים חזקים ומתמשכים ולאבק", כתבו בעתירה, "עם תום העבודות ישתנו התנאים בגן החיות מקצה לקצה. חיות הבר יחיו בצמידות גמורה לשכונת מגורים, חשופים לרעשיה ולאורותיה ולשאר גירוים. חיות הבר רגישות ביותר לרעש, לתאורה בלילה, לאבק ולריחות שאינם טבעיים להן. החשיפה הממושכת לגירויים חריפים צפויה לגרום להן לסבל ונזקים- מהם קשים ובלתי - הפיכים".

עוד מציינת העמותה כי למרבה ההפתעה, הגורמים הרשותיים לא ביצעו בדיקה מקיפה של השפעת הליכי הבנייה על גן החיות והדבר נדון רק בשלבים מתקדמים. "למרות הצמידות לגן החיות, הליכי הכנת התוכנית לא כללו בדיקה כלשהי של השפעתה האפשרית על בעלי החיים הכלואים בגן. הנושא נדון לראשונה בשלב שמיעת ההתנגדויות בוועד  לדיור לאומי! גם לאחר שהנושא הגיע פעמיים לבית המשפט".

כמו כן, העמותה צירפה לעתירה שתי חוות דעת של מומחים - האחת של ד״ר חגי אלמגור, רופא וטרינר באוניברסיטה העברית והשנייה של ד״ר תמר רון, זואולוגית בעלת שם עולמי. שתי חוות הדעת מצביעות על הסכנה לבעלי החיים בתקופת הבנייה בעקבות מפגעי רעש ואבק וסכנות הנובעות מעצם קיומה של השכונה לגן החיות.

בחוות דעתו ציין ד״ר רון כי לרוב מיני היונקים יכולת לשמוע טווח תדירויות רחב יותר מזה של האדם, כך למשל תדירות קול נמוכה, שנקלטת אצל האדם רק כרעד קל של האדמה, עלולה להיקלט אצל פילים כקול בעוצמה גבוהה וכרעש ״בלתי נסבל״. "חשיפת בעלי חיים לרעש קבוע לאורך זמן, כזה הצפוי הן בתהליך הבנייה והן כתוצאה מחיים בסמיכות לשכונה, יכולה להביא לפגיעה פיזיולוגית ובריאותית ולפגיעה נפשית והתנהגותית", נכתב בעתירה.