כך ייראה המיזם בקטמונים. הדמיה: האדריכל גיא איגרא

האבק שלפני ההתחדשות העירונית: פרויקט פינוי־בינוי ענק יוצא אל הדרך בלב שכונת הקטמונים. לאחר משא ומתן ממושך אישרה לאחרונה נציגות הדיירים במתחם את הריסת המבנים הישנים והקמת חדשים תחתיהם.

מדובר בפרויקט שכיום קיימות בו מצויים 119 דירות. הוא משתרע על השטח שבין הרחובות אלכסנדריון, קנאי הגליל, רבי תנחומא ויוסי בן יועזר. על פי ההסכם בין הדיירים ליזמים, יחידות הדיור הישנות ייהרסו ובמקומן ייבנו 420 דירות חדשות. אלה מהן שלא יימסרו לדיירים, יימכרו בשוק החופשי.

המיזם נמצא ליד בית הספר 'קשת' ובסמוך למגדלי ציון. עבודת ההתכנון החלה כבר לפני שנתיים, אז בחרו בעלי הדירות נציגות מטעמם. בסיוע יועצים ניהלו נצייג הדיירים מכרז יזמים שבו השתתפו בין השאר החברות תדהר, גלנ"ח, אביסרור, ברזני, קן התור ועוד.

בסופו של דבר בחרו בעלי הדירות בחברות היזמיות 'אן־בי־אס' ו'רם ישראל'. משרד האדריכלים בראשות האדריכל גיא איגרא נבחר על ידי הצדדים לתכנן את הפרויקט. על פי התכנון המקדמי עתידים לקום במתחם בין חמישה לשבעה בניינים חדשים, מהם שני רבי קומות.

בעלי הדירות הישנות יזכו ליחידה חדשה ששטחה יהיה גדול בעד 50 אחוז משטח הדירה המקורית שלהם. אליה יתווספו גם מרפסת, חניה ומחסן.

עו"ד אמיר קדרי, שותף במשרד 'טל, קדרי שמיר ושות', המייצגים את בעלי הדירות, הסביר כי "אחת מהנקודות היותר מעוררות מחלוקת בהסכמים מהסוג הזה היא רמת השיתוף של בעלי הדירות בתהליך התכנון ויכולת ההשפעה שלהם על הליכי התכנון. לא כל יזם מוכן להתמודד עם מעורבות רבה של בעלי הדירות בהיבטים האלה.

"בניגוד למקובל, התעקשנו במסגרת ההסכם על שיתוף מלא של בעלי הדירות בבחירת האדריכל ובהליכי התכנון ואף צורף להסכם יש גם נספח הנחיות כלליות לתכנון, אשר הוכן על ידי בעלי הדירות ומגדיר את היקף הזכויות שיקבל היזם לבנייה, את הייעודים במקרקעין, את אופן הפיתוח של המרחבים הציבוריים, את השטחים המשותפים שיוקצו לשימוש בעלי הדירות ועוד".

עוה"ד אמיר עדיקא, שותף במשרד טל קדרי שמיר: "לא פעם, כשפונים אלינו ומבקשים ייעוץ בקשר לחוזים שכבר נחתמו ללא מעורבות משרדנו, אנו רואים כי אין ערובות מספקות ובמקרים רבים הוטל על בעלי הדירות סיכון שמטבע הדברים לא אמור היה להיות מוטל לפתחם. בהסכם המדובר, כמו בכל ההסכמים בהם משרדנו מעורב, נקבעו ערובות מיטביות לכיסוי התחייבויות היזם כלפי בעלי הדירות, טובות בהרבה מאלו המקובלות בשוק. חשוב להבין שתפקיד עורך הדין לא מסתיים עם חתימת ההסכם, שם הוא רק מתחיל. ההסכם חייב לכלול מנגנוני בקרה על מנת לודא כי היזם עומד בהתחייבויותיו כלפי הדיירים. על כן על בעלי הדירות להשקיע מחשבה ולבחור ביועצים משפטיים מנוסים ומתאימים"