חניון המריבה. הרשויות מכופפות ידיים. צילום: רמי שלהבת

שני גופי האכיפה הגדולים בעיר, האמונים בימים כתיקונם על אכיפת החוק נגד עברייני חניה, מתעמתים בינם לבין עצמם. במוקד: חניון חדש שהמשטרה החלה להכשיר במגרש הרוסים אך העירייה טוענת שהוא אינו חוקי ואף הוציאה לו צו הפסקת עבודה.

מצוקת החניה בעיר משגעת את כולם ומקשה גם על עובדי העירייה ואפילו על השוטרים הרבים העובדים במגרש הרוסים, כשאין מספיק מקומות לשימושם בשטח תחנת המשטרה במקום ובית המעצר. רק בשבוע שעבר פרסמנו איך עובדי עירייה מחנים את כלי הרכב שלהם בחניות בכחול־לבן ברחוב במקום להיאבק על המקומות הפנויים המעטים בכיכר ספרא. עכשיו מתברר שגם במשטרה מחפשים דרכים יצירתיות לספק את צורכי החניה של הקצינים והשוטרים הפוקדים מדי יום את מגרש הרוסים.

לאחרונה איתרה המשטרה שטח שהועבר לחזקתה בקרבת מקום והיא מתכננת להכשיר בו חניון קטן לכ־15 מכוניות וניידות. בשבוע שעבר התחילו עובדי תחזוקה להכשיר את השטח.

מדובר במתחם שנמצא ברחוב גרוזנברג הצר והתלול, שמקשר בין רחוב שבטי ישראל להלני המלכה. אומנם המטרה טובה, אבל העבודות החלו בלי שהמשטרה קיבלה את ההיתרים ואת אישורי הבנייה הנדרשים.

פקחי העירייה, שעובדים ממש סמוך בכיכר ספרא, לא יכלו כמובן להעלים עין והורו למשטרה לעצור את העבודות לאלתר עד להסדרת הנושא. למקום אף הוצא צו הפסקת עבודה ואיתו דרישה להחזיר את המצב לקדמותו. המשטרה טוענת מנגד כי הצו אינו חוקי והעירייה אינה מוסמכת להוציא צווים כאלה נגד גופים ממלכתיים כמו משרדי הממשלה ומשטרת ישראל.

בינתיים אנשי החוק ואוכפי חוקי העזר העירוניים מחפשים פתרון להסדרת החניון, כך שהעבודות שכבר נעשו יוכשרו והתוספות הדרושות יושלמו בקרוב. בינתיים, עד להסדרת הנושא ובירור הפרטים, העבודות בשטח אכן הופסקו. באתר, שכבר הוכשר בחלקו לחניה, אפשר כעת לחנות ללא תשלום והוא פתוח ופרוץ לשימוש הקהל הרחב.

מדובר במקרה חריג ביותר, שכן בדרך כלל העירייה והמשטרה מקפידות לתאם ביניהן את צעדיהן, ובייחוד בתחום החניה. לפני כשנתיים נחשף ב"ידיעות ירושלים" שהעירייה הנפיקה קרוב למאתיים תווי חניה מיוחדים (בצהוב), שמיועדים לרכבי משטרה מינהליים עם לוחיות זיהוי רגילות, ולא אדומות כמו בניידות, שמעניקים להם חניה ללא תשלום בכל חניה מוסדרת בכחול־לבן במרכז העיר.

משטרת ישראל: "העבודות במקום מבוצעות כחוק ועל פי הסדר הרשאה שנחתם לצורך הכשרת חניון. לאחר פגישה שנערכה עם נציגי העירייה והבנות שהושגו העבודות יימשכו כסדרן. בכל הנוגע לחוקיותו ותוקפו של הצו שהוצא יש לפנות לגורם שהוציאו".

העירייה: "רחוב גרוזנברג עובר בימים אלו שינוי תוואי כחלק מעבודות הבנייה במתחם בצלאל החדש. לאורך תוואי הרחוב קיימות פלישות של מבנים שמטופלות בהליכים משפטיים. לפני כמה ימים גילו פקחי העירייה שמבוצעות עבודות פיתוח חדשות ללא אישור בשטח שמיועד בחלקו לתווואי דרך עתידי והוציאו צו הפסקת עבודה מינהלי. משהתברר שהמבצע הוא קבלן מטעם המשטרה הוסדר הנושא באופן מיידי. הקבלן הונחה לבצע את העבודות רק בחלק המגרש שאינו מיועד לדרך והצו שהוצא בוטל. העירייה והמשטרה פעלו וימשיכו לפעול בשיתוף פעולה מלא".