מוזיאון הפרגוד. צילום: יואב דודקביץ'

תיאטרון פרגוד המפורסם בנחלאות חוזר לכותרות, ולא בטוח שכולן יהיו חיוביות. עמותת 'רוח חדשה' תנסה להפעיל את המתחם, למרות הבנות בעבר כי המקום יהפוך למוזיאון

כבר שנים לא מעטות עומד הבניין  ששימש את התיאטרון ריק ונטוש והפך לפיל לבן. במקום שבו הופיעו הרכבי רוק אלטרנטיביים והועלו הצגות פרינג' מחתרתיות קודם רעיון להקים מוזיאון נוסטלגי קטן כדי להנציח את דור המייסדים של נחלאות ולתת מקום של כבוד להווי של העדות שגרו שם במקור, כגון הכורדים והאורפאלים. אחד ממובילי היוזמה הוא סגן ראש העירייה לשעבר יגאל עמדי, שמתגורר במרחק הליכה מפרגוד. אך בניגוד להבנות ולהסכמות לקדם את היוזמה, חברת עדן העירונית קיימה הליך להקצאת המבנה ובאמצעות 'קול קורא' החליטה להפקיד את הפעלתו בידי עמותת 'רוח חדשה'.

כעת, לנוכח חוסר התיאום, מן הסתם כל צד יפעל למימוש התוכנית שלו, כשלפי שעה הבניין נותר ריק וצפויים עוד עיכובים לפני שיחזור לחיים.

העירייה: "בשנת 2018 עיריית ירושלים העבירה את רשות השימוש לחברת עדן אשר הוציאה 'קול קורא' שבו זכתה עמותת 'רוח חדשה'. העמותה תפעיל את מתחם התיאטרון על פי פרוגרמה ותוכנית הפעלה עם התחייבות לתוכנית שנתית".

אלי לוי מעמותת האורפאלים, המקדמת את הקמת המוזיאון: "כבר שבע שנים אנחנו מנהלים דיונים מול העירייה, ולפני כן מול פרזות, על כוונתנו להקים בפרגוד מוזיאון מורשת לעדות שהקימו את השכונה. רוח חדשה לא מתאימים לשם. הכול  נעשה כמחטף בשלהי הקדנציה של ברקת. אין לנו כוונה לוותר על המקום".

רוח חדשה: "אנו מגבשים בימים אלה צוות מקצועי הפועל לפתיחתו המחודשת של פרגוד. נשמח לדיאלוג עם הקהילה האורפאלית הנהדרת ועם קהילות נוספות בשכונה ובעיר כולה"