גבעת המטוס. צילום: שלומי כהן

אולי בתמיכת הרבנים גבעת המטוס סוף סוף תמריא? במכתב שנשלח לראש הממשלה נתניהו קוראים בכירי הרבנים בציונות הדתית לבנות בגבעת המטוס. מדובר ביוזמה להפשרת הבנייה בשכונה שמדרום לבקעה, שתקועה כבר תקופה ארוכה. 

בראש החותמים עומד רב העיר אריה שטרן, ואיתו חתמו רב קרית ארבע דב ליאור, ראש ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן, רב העיר צפת שמואל אליהו,  רב העיר העתיקה אביגדור נבנצל ורבה של שכונת קרית יובל דוד שמחון.

הרבנים דורשים מראש הממשלה להתיר את עבודות הפיתוח שאושרו במוסדות התכנון כבר לפני חמש שנים. לדבריהם מדובר בשכונה במיקום אסטרטגי שימנע חלוקה עתידית של העיר באמצעות יצירת רצף טריטוריאלי בין גילה והר חומה לתלפיות ומלחה. לטענתם אין שום מניעה חוקית או משפטית לאפשר לחברת 'ערים' להתחיל בעבודות התשתית במקום.

מי שעומד מאחורי היוזמה החדשה ופעל להחתמת חלק מהרבנים המופיעים ברשימה הוא איש הימין, חבר המועצה אריה קינג ('מאוחדים'). "לצערי נתניהו מעולם לא בנה מרצון אלא רק בעקבות לחצים מבפנים", אומר קינג. "מי שהצליח להביא לבניית הר חומה בשנת 1996 היה אז ח"כ קליינר, ומי שאישר את הבנייה במעלה הזיתים (שכונה יהודית בהר הזיתים שבה מתגורר קינג; ק"פ) היה אהוד ברק. הציונות הדתית ורשימה ארוכה של רבנים מתגייסים למען הבנייה בעיר וזה חשוב ונחוץ. חבל שהשרים בצלאל סמוטריץ ורפי פרץ לא נרתמים אף הם לצורך העניין".

התוכנית לבנות בגבעת המטוס כוללת 2,600 יחידות דיור חדשות, מתוכן 600 יחידות למגזר הערבי כהרחבה של בית צפאפה הסמוכה. באופן רשמי מעולם לא נמסרה הסיבה שמונעת את בניית השכונה, שחלק ניכר מהקרקעות בה הן גם בבעלות פרטית. ככל הנראה למיקום זה יש חשיבות ורגישות מבחינה מדינית, עד כדי כך שאפילו הממשל האמריקאי האוהד בעידן טראמפ אינו מתלהב, בלשון המעטה, מהרעיון להקים שכונה חדשה במתחם. זאת, לפי הערכה,  מפני שהדבר ימנע בעתיד רצף של בנייה ערבית מבית לחם צפונה.