שיפוץ המרכז בבית הכרם. צילום: יואב דודקביץ'

לאחר עבודת הכנה מקיפה שנעשתה במסגרת פרויקט שדרוג המרכזים המסחריים, הודיעה העירייה השבוע שעבר על יוזמה חדשה לשיפור חזותן של החנויות. בעל עסק שירצה לשדרג את מראה חנותו יוכל לפנות לאגף לקידום עסקים ולקבל מענק של אלפי שקלים לשיפוץ חלונות הראווה והשלטים.

תוכנית המענקים שפרסמו השבוע העירייה וחברת עדן היא חלק ממהלך מקיף לשיפור ושדרוג בתי העסק והמרכזים המסחריים בשכונות, שתורמים למסחר ולקשר בין בעלי עסקים לתושבים. המענקים יעמדו על סכום כולל של עד 280 אלף שקל ויחולקו בהתאם לצרכים של כל עסק. חנות בעלת חזית אחת תוכל לקבל עד 7,000 שקל לשדרוג חלון הראווה וכן שלט או סוכך. המענק לעסק בעל חזית כפולה יוכל להגיע ל־14 אלף שקל.

התוכנית מיועדת לחנויות במרכזים המסחריים שבהם בוצע כבר שדרוג פיזי בשכונות: גילה, הר נוף, הגבעה הצרפתית, קרית יובל, נווה יעקב, פסגת זאב, רמות, רוממה, ארמון הנציב, בית הכרם וקרית מנחם. בשבועות הקרובים יגיע צוות הפרויקט לשכונות כדי למסור לסוחרים חוברות הסבר ולענות לשאלותיהם.

"המענקים נועדו לסייע הן לבעלי העסקים והן לנראות המרכזים המסחריים", מסביר מנהל מחלקת מינהלות עסקים באגף לקידום עסקים, יאיר גבאי.

בעירייה אומרים שהתוכנית היא חלק ממאמץ להחיות את המסחר בשכונות. רק לאחרונה אושרה רפורמת העסקים הקטנים שבמרכזה נמצא ביטול אגרת השילוט לשלט המרכזי של כל עסק, צמצום סעיפי הגבייה והקלה בבירוקרטיה העירונית. בנוסף, בחודשים האחרונים נערכות עבודות שיפוץ במרכזים המסחריים בשכונות, בהשקעה כוללת של כ־16 מיליון שקל.

מעבר לכך תיפתח בקרוב תוכנית הכשרות וקורסים מקצועיים לבעלי עסקים בשיתוף מעו"ף. נכון לעכשיו מתוכננים כעשרה קורסים שיתקיימו במתקנים עירוניים בשכונות. כמו כן הוכן מדריך מקצועי בסיסי עבור כל מי שמעוניין להקים עסק במרכז מסחרי.