אתר בנייה. אילוסטרציה: shutterstock

בעלי חברת הבנייה תובעים: דורדרנו להליך של פשיטת רגל. הנתבעים, ביניהם בכיר לשעבר בעירייה, טוענים מנגד: "נפלנו לתרגיל 'עוקץ' שביצעו התובעים".  

בכיר לשעבר בעירייה, עו"ד אמיר שושני, שכיהן כיו"ר ועדת הערר לענייני ארנונה, הוא בין הנתבעים בכתב תביעה שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות עורכי הדין אביחי ורדי ותום קדם, בסכום של כשישה מיליוני שקלים. התובעים הם שני בעלים של חברת בנייה, אברהם בן עיון ויעקב נמרודי, שפעלה במשך כ־25 שנים באזור אריאל, ובנתה שם עשרות אלפי יחידות דיור

הידרדרות אקספרס

על פי כתב התביעה, החברה נקלעה בתוך חודשים ספורים להליך של פשיטת רגל מאחר שהנתבעים, ובהם עו"ד שושני, ביקשו לרכוש את פעילותה וסיווגיה הקבלניים, אך חזרו בהם בתוך זמן קצר וכך עצרו את פעילותה ואת הזרמת הכספים אליה. בעקבות זאת נותרו עשרות רוכשי דירות ללא מענה ועשרות עובדים ללא מקור פרנסה.

על פי כתב התביעה, הנתבעים הם שותפים במיזמי נדל"ן, שביקשו לרכוש את פעילות החברה, לאור המוניטין והסיווג הקבלני הגבוהים שלה. בפנייה לבית המשפט נאמר עוד כי הנתבעים ניהלו משא ומתן מתמשך שבמסגרתו הוחלפה טיוטת הסכמים שמטרתם רכישת אחזקות בחברה. בשלב מוקדם מאוד, לאחר השלמת העיסקה, נטען בבית המשפט, הם חזרו בהם והעלו טענות של חוסר כדאיות, עצרו את הזרמת הכספים שהתחייבו להעביר לחברה, גנבו מקופתה רבע מיליון שקל והכניסו אותה לחדלות פירעון.

בכתב התביעה צוין כי הנתבעים פעלו כך באופן שיטתי וזו אינה הפעם הראשונה שהם מנסים לחמוק ממילוי התחייבויותיהם, "כאשר האסטרטגיה היא גרירת הצדדים שמנגד להליכים משפטיים ארוכים וממושכים, בתקווה להתשה", נכתב.

בקשה למחיקה על הסף

אולם עוד קודם להגשת כתב ההגנה ביקש עו"ד שושני למחוק את התביעה נגדו בטענה כי "שרבובו המוזר" להליך שעניינו בלקוחות שלו ולא בשותפיו נועדה למנוע ממנו את המשך הייצוג של לקוחותיו בהליך. על כן נטען כי מעבר להיותו בא כוחם הוא מוסמך מטעם הנתבעים לדווח לרשם החברות. בבקשתו הוא טען כי על פי רשם החברות הוא מחזיק במניות בנאמנות למען אחרים, ולכן איננו שותף בחברה

בכתב ההגנה נטען כי הנתבעים נפלו למעשה קורבן לתרגיל עוקץ של התובעים. תכליתו של התרגיל היתה להציל את התובעים מהבור הכלכלי שכרו לעצמםו, לאחר שבמשך שנים הם משכו מקופת החברה סכומי כסף נכבדים. במסגרת זאת הציגו התובעים לנתבעים מצגים שבדיעבד התבררו כמצגי שווא. לטענת הנתבעים, הם גילו את התרמית רק אחרי שכבר השקיעו יותר משני מיליון שקל מכספם בחברת הבנייה. עוד נכתב כי טענת התובעים כי הנתבעים גזלו מקופתם רבע מיליון שקל תמוהה.

עו"ד שושני: "מדובר בתביעה שהיא אוסף של גיבובי שטויות, שמגובות בניסוח משפטי קלוקל וחובבני של בעל מקצוע מהשורה האחרונה. מגישי התביעה המגוחכת הונו את לקוחותיי, ולאחר שנתבעו, הם ועורך הדין שלהם, על ההונאה, סברו בטעות שיגררו אותי אישית לתביעה נגדית מצידם. שרבוב שמי לתביעה נועד למנוע ממני לייצג את לקוחותיי שנפלו קורבן לתרמית שהתובעים בישלו. הייתי שמח להיות בעל המניות כנטען, מכיוון שזה היה הופך אותי לאדם עשיר

"בפברואר 2018, זמן רב לפני הגשת התביעה המופרכת הזו כבר התפטרתי מתפקיד יו"ר ועדת הערר לענייני ארנונה בירושלים, שאותו מילאתי בשמחה ומתוך תחושת שליחות. התפטרותי באה מטעמים אישיים שאין להם קשר לסכסוך חסר המשמעות הזה, שכאמור אינו נוגע לי אישית".