המגדלים. הבנייה ברחוב נמוכה | הדמיה: יגאל לוי אדריכלים

האם היזמים בטשרניחובסקי הלכו מגדל אחד רחוק מדי? במפגש הרחובות טשרניחובסקי ודב קמחי קיימת תוכנית גרנדיוזית להקים את המגדל הראשון המשמעותי של קרית שמואל. מדובר בפרויקט פינוי־בינוי שיכלול מבנה של 18 קומות, שני מבנים נוספים של 12 קומות, מרכז מסחרי ושלושה מעונות יום. התוכנית הופקדה להתנגדויות בידי הוועדה המחוזית - ואלו הגיעו, ובמבול. התושבים המתרעמים הקימו ועד פעולה ציבורי, ועד כה כבר הצטברו יותר מ־500 התנגדויות.

הטל צל ענק

התנגדויות להקמת מגדלים רבי קומות שמייצרים עומסי תחבורה ותנועה, הצללה ופגיעה באופי השכונה הקיימת, כבר הפכו לעניין שבשגרה, אלא שבשונה מבדרך כלל, לצד ההתנגדויות ה'רגילות' של התושבים ברחובות הסמוכים, נוספו גם לא מעט התנגדויות של בעלי דירות במבנה הישן שבמקומו יקומו הדירות החדשות. על הנייר אמורים דיירים אלו לצאת נשכרים מהמיזם. אחד מהם הוא אמנון צ'רניקה: "אני לא היחיד שמתנגד.

על פי המידע שבידי, כרבע מהדיירים שמחזיקים בנכס במקום הצטרפו אלינו. בהתחלה היה מדובר בכלל על משהו הרבה יותר מינורי במסגרת תמ"א 38. להקים כאן מגדל זה הרס ובכייה לדורות כי האופי של כל האזור ייפגע. מתכננים כאן משהו מפלצתי שלא תואם בשום פרמטר את הסביבה.

זה לא מקובל עלי בשום צורה שהיא ואני לא רוצה להיות חלק מזה. סירבתי לחתום על החוזה עם היזם ואני סבור שזה משהו לא ראוי. גם אם בסוף לי אישית אמור לצאת רווח מכך". ועד הפעולה, שכולל גם מספר לא מבוטל של מומחים ובעלי מקצועות חופשיים, הזמינו מכיסם גם חוות דעת מקצועיות פרטיות. בחוות הדעת של מהנדס התנועה דן לינק, לשעבר בכיר במשרד התחבורה, המסקנה היא שבמיזם יהיו חסרים כמאה מקומות חניה - דבר שייצור בעיות קשות לתושבי האזור וישפיע לרעה על הרחובות הסמוכים.  בנוסף, הערכה שמאית שנעשתה לתוכנית מעלה כי לאור המיקום המבוקש והצפי למחירי דיור גבוהים, הפרויקט יהיה כלכלי ורווחי ביותר ליזם גם אם גובה המגדל יונמך משמעותית על חשבון ביטול מספר רב של קומות.

עו"ד מאיר הראל, ממובילי מטה המאבק ותושב השכונה: "המיזם הענקי הזה לא יתרום דבר וחצי דבר לפיתוח העיר. הרי כולם יודעים שכאן לא יוכלו להרשות לעצמם להתגורר זוגות צעירים. מי שיגיע לגור פה זה אולי תושבי חוץ ומשפרי דיור. המחירים יהיו בשמיים, כך שאין כאן שום תרומה למרחב העירוני אלא להפך, פגיעה קשה ללא תועלת לכלל".

מחברת 'אודור נכסים', יזמי הפרויקט, נמסר: "מדובר בפינוי־בינוי שהחל ביוזמת הדיירים. בתוכנית האב של אזור רסקו המקום מוגדר מוקד עירוני שכולל מיזם של פינוי־בינוי. הפורום להתחדשות עירונית והוועדה המחוזית עשו עבודה מאוד רצינית והם אלו שבחרו את החלופה המוצעת. בסופו של יום הדיירים בפרויקט ייהנו וגם התושבים בסביבה יהנו מהשירותים הקהילתיים והמסחריים. אנחנו דאגנו ש־60 אחוז יוקצו לדירות קטנות של עד 95 מ"ר, ועוד 20 אחוז יהיו דירות של 75 מ"ר, שיתאימו לזוגות צעירים".