לידיעת הקבלנים: מסמך מיוחד שהגיע לידי 'בונוס' חושף כי בשנתיים הקרובות יוציא מינהל מקרקעי ישראל 21 מתחמים לבנייה בהיקף של 5,800 דירות. במינהל מסייגים וכותבים כי מתוך יחידות אלו ל-1,769 יש אישור אך עדיין אין הסדר פיתוח. שלושה מיזמים נוספים ממתינים לאישור התב"ע.

המכרזים הבולטים הם המכרז להר חומה, שם מתוכננות 1,200 דירות נוספות, המכרז לשכונת רמות, שתזכה לתוספת של 900 דירות, ושני מיזמים יוקרתיים במיוחד: שכונה ליד גן הפעמון ו-268 דירות במורדות ליפתא.

הר חומה: תוספת משמעותית
שכונת חומת שמואל (הר חומה) עדיין נחשבת לעתודת הקרקע החשובה ביותר בירושלים, במיוחד לאחר ביטולה של תוכנית ספדי. בשנה הקרובה ישווקו שתי תוכניות שמשרד הבינוי והשיכון מקדם. תוכנית אחת כבר בתוקף, ומציעה הקמת 247 יחידות דיור, מתוכן 130 יחידות לדיור מוגן ו-117 יחידות דיור להשכרה.


הר חומה. הקהילה הבינלאומית כבר קיבלה את השכונה (צילום: ענר גרין)

התוכנית השנייה נקראת הר חומה ג', ואושרה להפקדה בתנאים על ידי הוועדה המחוזית לפני שנה. התוכנית מציעה תוספת משמעותית של 943 יחידות דיור, והיא משתרעת על כ-300 דונם בשלוחה הדרום-מזרחית בשכונה, בין צור באהר מצפון לבין בית לחם מדרום. היא מציעה בניינים בני 9-5 קומות עם שדרה מרכזית והפרשות שטחים גדולים למבני ציבור, לגינות ציבוריות ולשטחים פתוחים.

קריית יובל: החילונים מחכים, גם החרדים
בקריית יובל, השכונה שעלתה לכותרות בעקבות מכרז המעונות, שלושה מתחמי בנייה המוזכרים ברשימת השיווק של המינהל לשנה זו. אחד הפרויקטים כולל הקמת 380 יחידות דיור ברחוב קוסטה ריקה. משרד הבינוי והשיכון בוחן אפשרות לשווק 200 מבין 300 הדירות בשיטת 'מחיר למשתכן'. על פי שיטה זו, הזוכה במכרז להקמת הדירות הוא הקבלן שמציע למכור אותן במחיר הנמוך ביותר.

כך מקווה משרד השיכון להוזיל את העלויות בעשרות אחוזים ולהפוך את הדירות לאטרקטיביות לזוגות צעירים. המינהל הקהילתי של קריית יובל התנגד לתוכנית, בין היתר בטענה שהיא פוגעת בסיכוי לממש תוכנית פינוי-בינוי במתחם אולסוונגר-ברזיל הסמוך - אם יוצעו למכירה דירות במחירים מוזלים ברחוב קוסטה ריקה יהיה קשה למכור דירות במחירים גבוהים באולסוונגר-ברזיל.

עוד שתי תוכנית בקריית יובל עומדות לצאת לשיווק, שתיהן קשורות לעין כרם (מבחינת הנוף, לכל הפחות). התוכנית הראשונה כוללת הוצאת מכרז להקמת 53 יחידות דיור צמודות קרקע במורדות קריית יובל. התוכנית השנייה מציעה בנייה של עוד 290 יחידות דיור, אף היא במורדות קריית יובל. לבד מההתנגדות הצפויה מצד תושבי שכונת הכפר הציורי שמתחת לקריית יובל צפוי לתוכנית מכשול נוסף: בעיה בעניין רישום הקרקע בשל צו עיקול על נכסי העירייה באזור זה, מה עוד שאין עדיין כלל הסכם פיתוח על המתחם.

הסיפור המלא בגיליון סוף השבוע של "ידיעות ירושלים"