מינהל התכנון בעירייה החל השבוע ביישום הרפורמה באגף הרישוי. גולת הכותרת: 'המסלול הירוק', שלו ציפו קבלנים ויזמים רבים בעיר. מתחם חדש ישופץ לשם כך בקומה התחתונה של כיכר ספרא, וצוות מיוחד יטפל בבקשותיהם של יזמים וקבלנים במטרה לזרז את הטיפול בהיתרי בנייה ותוכניות שונות.

'המסלול הירוק' הוא חלק ממהפכה ארגונית שעליה החליט מינהל התכנון בעקבות משבר התפקוד באגף הרישוי העירוני. בכירים בעירייה, ובהם מהנדס העיר שלמה אשכול ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, סגן ראש העירייה קובי כחלון, מודים כי מדובר במשבר עמוק בעל השלכות חמורות. הסחבת הרבה בטיפול בתוכניות ובבקשות להיתרים הביאה בין השאר להתעצמות תופעת המאכערים, המקדמים תוכניות דרך הדלת האחורית.

"לאחר שנים שהבטיחו לנו מסלול ירוק כדי לזרז את הטיפול בתוכניות, אני שמח שבעירייה החליטו סוף כל סוף לקחת את הנושא לתשומת לבם וליישם אותו", מצהיר יו"ר ארגון הקבלנים בירושלים, שמוליק לוי, "אני בטוח שאם המסלול יתנהל כראוי הוא יגדיל את מספר התחלות הבנייה בירושלים ויקצר את תהליך הביורוקרטיה".

עוד מוסיף לוי כי יש להבין שתהליך זה של קידום פרויקטים חדשים לדיור והוצאתם אל הפועל במהירות יגדיל את ההיצע וימתן את מחירי הדיור בעיר. עם זאת, גם לקבלנים ברור שפתיחת המסלול החדש תהווה אתגר משמעותי בעבור מינהל התכנון העירוני, הקורס בלאו הכי תחת עומס התוכניות המונחות לפתחו. "בסופו של דבר כולם ירוויחו מכך - הן היזמים, הן רוכשי הדירות והן העירייה עצמה. אנו מקווים שבאגף הרישוי יקלטו עובדים מיומנים נוספים, שיוכלו להשלים את התהליך האמור", אומר לוי.

לדברי כחלון, "כוונתנו לפתוח מחלקה נפרדת שתטפל בקבלנים ויזמים ותקדם תוכניות והיתרים במהירות המרבית. הרפורמה נולדה משיתוף פעולה בין ההנהלה לבין העובדים באגף הרישוי, שהכירו בצורך הדחוף במסלול כזה".