לפני כשבועיים יצאה העירייה בהודעה חגיגית כי פרסמה את השלב הראשון של רשימת השימור באתר האינטרנט העירוני. אלא שלמרבה המבוכה, מתברר כי בכרטסת, הכוללת 5,700 מבנים, יש גם בתים לשימור שכבר נהרסו.

כך למשל צוין 'בית בסן' בשכונת רחביה כמבנה לשימור אלא שבמקומו כבר הוקם בניין מגורים חדש. דוגמה נוספת היא הבית לשימור ברחוב ארלוזרוב 9, שגם על שרידיו צמח בניין מגורים מודרני.

במהלך השנים עודכנה הרשימה כמה פעמים, אך היא טרם קיבלה תוקף סטטוטורי. עם השנים הידרדר מצבם של רבים מהבתים ברשימה וחלקם נהרסו או הושחתו. במקביל, בתים רבים שנחשבו בשנות השישים ל'צעירים' יחסית, הפכו גם הם לראויים להצטרף לרשימה המכובדת. לכן פרסמה העירייה רשימה 'מעודכנת' בשבוע שעבר.

איציק שוויקי, מנהל המועצה לשימור אתרים בירושלים: "המועצה שמחה על הפרסום, אולם לא לזה התכוון המחוקק. הרשימה צריכה להיות בנויה על פי מדרג שימור מסודר וברור. מהנדס העיר כבר הודיע כי מכרז להכנת רשימה שכזו יתבצע במהלך השנה הנוכחית, ואנו מקווים כי אכן כך יהיה".

איתי פישנהנדלר, ראש התוכנית למדיניות ולתכנון הסביבה באוניברסיטה העברית וחבר בקבוצת בתים נכחדים: "לצערנו הרב, מדובר בתרגיל של יחסי ציבור. לא רק שהיא אכן כוללת מבנים שכבר נהרסו, אלא שלרשימה אין כל תוקף משפטי, ועל כן היא אינה נותנת הגנה מפני הנדל"ניסטים. כמו כן היא אינה קובעת את רמת השימור הנדרשת בכל בית, ובכך עוברת על התיקון הרביעי לחוק התכנון והבנייה".

מהעירייה נמסר בתגובה: "כפי שפורסם בהודעה לתקשורת בנושא פרסום רשימת השימור, הרשימה המופיעה באתר היא רשימה ראשונית בלבד, המבוססת על עבודה שנעשתה בשנות השישים והשבעים. בהודעה נאמר במפורש כי החידוש היחיד ברשימה הוא המעבר לפורמט ממוחשב ופרסומה לציבור. כאמור, השלב הבא, שאמור להסתיים עד לשנת 2012, הוא השלב שבו תעודכן הרשימה ותותאם למצב בשטח - מבנים שכבר נהרסו יוצאו מהרשימה, ואילו אחרים אשר הפכו לוותיקים יותר, יוכנסו אליה".