המבנה הידוע של מכון ון ליר יזכה בקרוב להרחבה משמעותית. כך אישרה השבוע הוועדה המקומית. מתחם המכון משתרע על שטח של 21 דונם סמוך לבית הנשיא ותיאטרון ירושלים.

על הקרקע קיימים שלושה מבנים בני שלוש קומות: מבנה מכון ון ליר, מבנה האקדמיה למדעים ומבנה המועצה להשכלה גבוהה.

התוכנית תוכננה על ידי משרד חיוטין ומציעה הקמת מבנה חדש - 'מבנה פולונסקי', שיכלול שלושים חדרי חוקרים, חדרי סמינרים והרצאות, ספריית מחקר אקדמית וקפיטריה. נוסף לכך מבקשת התוכנית להוסיף קומה במבנה למועצה להשכלה גבוהה וחניון במפלס הקרקע, כאשר סך כל שטחי הבנייה המוצעים בתוכנית הוא 13,400 מ"ר.

התוכנית יוצאת לדרך לאחר שהמכון זכה לתרומה נכבדת ביותר מד"ר ליאונרד פולונסקי, התורם דרך קבע למוסדות להשכלה גבוהה בארץ.

מגישי התוכנית ציינו בפני הוועדה כי הפרויקט שומר על עקרונות התכנון לשכונה ומציע פתרונות תנועה וחניה. עוד צוין כי הבנייה המוצעת איננה חורגת מקו הרקיע הקיים במתחם ובשכונה שמסביב.

חברי הוועדה אישרו כאמור את הפקדת התוכנית, אך במספר תנאים. בין היתר הם דורשים כי על מגישי הבקשה להיות בתיאום עם נציגי מינהל נכסי הדיור הממשלתי כדי להבטיח שמתחם 'בית הנשיא' לא ייפגע בעת הבנייה ולאחר אכלוס המבנים.

המכון הוקם בשנת 1959 על ידי משפחת ון ליר במטרה לקדם את הידע האנושי בתחומי הפילוסופיה, החברה והתרבות. סמוך לו ממוקמים גם המועצה להשכלה גבוהה והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, שנוסדה בשנת 1961. נכון ל-2008 חברים במכון מאה ואחד מדענים ומלומדים ישראלים, מהם 55 במדעי הטבע ו-46 במדעי הרוח והחברה.