מהפכה בתחום משרדי הממשלה בירושלים: כל המשרדים המפוזרים כיום ברחבי העיר ירוכזו בשני מגדלים בכניסה לעיר. מדובר בפרויקט חדשני, שמובילים מינהל נכסי הדיור הממשלתי והעירייה.

התוכנית, שהופקדה בשבוע שעבר על ידי הוועדה המחוזית, ממוקמת בין הרחובות יפו, שז"ר ונורדאו, במתחם הידוע כ'משרד החוץ הצפוני'. התב"ע (תוכנית בניין עיר), שתוכננה על ידי האדריכל יונתן לובל, מציעה פרויקט משולב של משרדים, מגורים, מסחר ומלונאות בשטח של כ-34 דונם בשני מגרשים. המגרש הראשון נמצא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל והשני בבעלות פרטית של חברת בליליוס-דרורי (ובו לפני שנים אחדות פעלה באופן זמני התחנה המרכזית של אגד).

תוכנית הבינוי כוללת ארבעה בניינים בני 24 קומות, האחד על פינת יפו ונורדאו ושלושה נוספים לאורך שדרות שז"ר. בסך הכל תשתרע הבנייה המוצעת על 60 אלף מ"ר של שטחים עיקריים.

הצעת התוכנית במתחם בליליוס (להבדיל מזו שעל קרקע המינהל) תוכננה על ידי האדריכלית נעמה מליס.

המטרה בריכוז משרדי הממשלה המחוזיים היא לאפשר לתושבי העיר לקבל בעתיד את שירותי המשרדים השונים במתחם אחד, דבר שיחסוך את ההתרוצצות בין משרדים אלה ברחבי העיר.

יוזמה זו, שקיבלה כאמור את ברכתו של מנהל נכסי הדיור הממשלתי, מתיישרת גם עם רצון המינהל לחסוך בשכירות ובאחזקה של מבנים רבים ברחבי העיר, שחלקם מיושנים מאוד. יתרון נוסף למיקומה של הקריה העתידית הוא סמיכותה לקריית הלאום, שבה ממוקמים רוב משרדי הממשלה, ולצירי תנועה עתירי תחבורה ציבורית, וביניהם הרכבת הקלה, תחנת רכבת ישראל והתחנה המרכזית.

בסדרת פגישות שנערכו לאחרונה בין סגן ראש העירייה ויו"ר הוועדה המקומית קובי כחלון ומהנדס העיר שלמה אשכול לבין מנהל נכסי הדיור הממשלתי, גבי שוחט, הסכימו השלושה לפעול לקידום ולזירוז הוצאתה של התוכנית אל הפועל.

כחלון: "הקמת הקריה המחוזית תשפר בלא ספק את השירות לתושבי העיר וכן את תנאי עבודתם של עובדי המדינה. מדובר ביריית פתיחה, שתחולל את השינוי הנחוץ לקידום ופיתוח הכניסה לעיר, כהשלמה לתחרות האדריכלים שהתקיימה לתכנון הכניסה לעיר".