ניצחון לתושבי שכונת רחביה במאבק על שימורו בית החבצלת. בדיון שערכה השבוע ועד הערר המחוזית נקבע כי היתר הבניה שניתן לביצוע שינויים במבנה, היה אינו חוקי. במקביל הורתה הוועדה על הפסקה מיידית של עבודות הבנייה במקום.

הבית המדובר המכונה גם בית פרומקין, נבנה בשנת 1924 כאחד מהמבנים הראשונים בשכונת רחביה. הוא ידוע כמיוחד במינו ומקבל התייחסות מיוחדת בתוכנית המתאר. בימים אלה משמש הבניין את ישיבת 'נצח ישראל' שלפני מספר חודשים החלה לבצע בו עבודות שיפוץ, זאת בהיתר העירייה.


הבית לאחר תחילת העבודות (צילום באדיבות אמנון רמון)

תושבי השכונה, שנחרדו לגלות בפתאומיות דחפור שפעל במקום והחל להרוס חלקים היסטוריים מהמבנה, מיהרו לפנות לעייריה ולברר מה פשר העבודות ומדוע בניין המיועד לשימור נהרס אך נתקלו בתשובות שאינן מספקות ומביעות תמיהה רבה בעניין.

תפנית משמעותית קיבלה הפרשה לפני כשלושה חודשים אז הציג היועץ המשפטי לעירייה עו"ד יוסי חביליו, חוות דעת בה נטען כי ההיתר הבניה שניתן לביצוע העבודות במקום היה לא חוקי ואף רמז כי הוא הושג בדרכים לא כשרות. "חוות דעתי המשפטית הינה כי נפל פגם במתן ההיתר כפי שניתן" כתב חביליו. "לאור זאת יש להביא הנושא לדיון בפני ועדת המשנה המקומית לתכנון ובניה לביטול ההיתר. לדיון בפני הוועדה יש לזמן את מבקשי ההיתר או מי מטעמם וכן את מתנגדי למתן ההיתר".

"כאשר התחילו העבודות ישר כתושבים הבנו שאנחנו צריכים לפעול, בהתחלה אמרו לנו בעירייה שאין מה לעשות, שניתן היתר, והדבר אבוד", מספר אמנון רמון, פעיל ותושב שכונת רחביה ממובילי המאבק למען שימור המבנה.

"החלטנו שלא לוותר ובסופו של דבר הגענו לשבוע החשוב הזה. אנחנו מאוד מעריכים את העירייה שהיתה מוכנה לבדוק את עצמה ולהודות בטעות. המאבק שלנו על בית החבצלת הוא לא רק של תושבי רחביה, הוא הישג חשוב למען כל תושבי ירושלים. זה אות ברור לכך שבעתיד דברים יתבצעו באופן חוקי, ולא בהסתר".

במינהל הקהילתי גינות העיר, שהוביל את המאבק יחד עם התושבים מברכים על החלטת וועדת הערר ותובעים מעיריית ירושלים לדאוג שאכן תבוצע. "אנו רואים בהחלטה החלטה תקדימית בעלת אמירה משמעותית בנוגע לנורמה המעוותת שבה קובעים עובדות תחילה ומבקשים היתר בדיעבד. תוכניות בינוי של מתחם היסטורי כבית החבצלת, כולל מרכיב שינוי הייעוד של המבנה, מחייבות דיון ציבורי בהשתתפות הקהילה".