חלקם של המשקיעים בקרב רוכשי הנדל"ן למגורים הולך וגדל מאז המשבר בשוק ההון והגיע גם לירושלים. חברת אמבסדור ירושלים, העוסקת בליווי ושיווק פרויקטים חדשים ומכירת דירות יד שנייה, קיימה סקר בו ביקשה לבדוק מי הם המשקיעים בנדל"ן בירושלים, ומה מאפייני תופעת הרכישה להשקעה בעיר

החברה סקרה 370 מתעניינים שפנו אליה בבקשה לרכוש דירה המיועדת להשקעה בעיר. ועכשיו לתוצאות:

לשאלה מה מחירו של הנכס שאתם מחפשים לרכוש? ענו כ 44% מהמתעניינים כי הם מחפשים דירה להשקעה במחיר הנע בין מיליון עד 1.2 מיליון ₪ לעומת כ-35% שהצהירו כי הם מחפשים לרכוש דירה להשקעה, שמחירה לא יעלה על מיליון ₪. רק כ 21% מהמשקיעים מתעניינים בדירות שבין 1.2 מיליון ₪ ל 1.5 מיליון ₪ ויותר.

מי שאכן רכשו דירה מקרב 370 מהמתעניינים- 147 איש (חלקם רכשו בסופו של דבר דרך אמבסדור וחלקם דרך סוכנויות תיווך אחרות או עצמאית), נשאלו מה היה הפער בין המחיר המבוקש למחיר בו נסגרה העסקה. מתשובות הנשאלים עולה כי בעסקאות שיצאו לפועל מאז ינואר 09, בדירות שמחירן נע בין מיליון ל 1.2 מיליון ₪ היה הפער הממוצע בין המחיר שנדרש על ידי המוכר לבין המחיר שבו נמכרה הדירה בפועל כ 4% בלבד, לעומת הפערים בדירות שמחירן בין 800 אלף ₪ למיליון ₪ בהן עמד הפער על ממוצע של כ 6%.

כמו כן, באמבסדור בקשו לבדוק מהו חתך הגילאים של רוכשי הדירות להשקעה ומה מעדיף המשקיע בירושלים - דירת יד ראשונה להשקעה או יד שנייה? מהבדיקה עולה כי בני ה-30-40 היוו רק כ 17% מבין המתעניינים בדירות להשקעה ואילו בני ה 40-50 היוו את חתך הגיל הרחב ביותר מבין המשקיעים, כ-48%. בני ה-50 ומעלה היוו כ-35% . מבין כלל הנבדקים בסקר עולה כי למעלה מ 70% מהם מתעניינים בדירת יד שנייה כדירה להשקעה בירושלים.