סוף סוף זה קורה - הוועדה המקומית נתנה אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 ראשון. הזוכה המאושר – המבנה בשכונת קטמון הישנה ששימש בעבר כמפקדת השב"כ. חשיבות האישור לתושבי האזור: התוכנית תאפשר לקבל היתרים לתוספות בנייה גם בשכונות הכלולות בעיר ההיסטורית ביניהם: רחביה, בקעה והמושבה הגרמנית.

חלוץ תוכנית החיזוקים נגד רעידות אדמה נמצא ברחוב כובשי קטמון 24. המדובר במבנה שסביבו נרקמו אגדות אורבאניות רבות, שכן הוא שימש במשך עשרות שנים את המפקדה המחוזית של שירות הביטחון הכללי.

הבניין נרכש לפני שלוש שנים בידי חברת הנדל"ן הירושלמית- 'יומרים השקעות' תמורת 18.7 מיליון שקלים והיא מתכננת לשפצו ולהפכו לבית דירות יוקרתי. היזם הגיש בקשה להקלה על פי תוכנית תמ"א 38 לפיה המבנה יחוזק וישופץ מפני רעידות אדמה כאשר במקביל יתאפשר לו להוסיף קומה למבנה וזו כאמור אושרה השבוע.

כיום מקודמות תוכניות בודדות מתוך תמ"א 38 ורובן נמצאות בשלבים ראשוניים בלבד, בין היתר עקב מחסור בכוח אדם מקצועי היכול להתמודד עם הוראות התוכנית. בעקבות זאת לפני כחודש אשרה ועדת הכספים העירונית תוספת של 200 אלף שקלים לטובת קידום פרויקטים במסגרת תוכנית מתאר זו, במטרה לזרז את הטיפול בהן והוצאתן אל הפועל. בעזרת התקציב מקווים בכיכר ספרא לשכור את שירותיהם של רפרנטים המתמחים בתחום שיוכלו לתת מענה ראוי לדרישות התוכנית.

תמ"א 38 חלה על מבנים קיימים בגובה שתי קומות ומעלה, בשטח העולה על 400 מ"ר, שהוצא היתר לבנייתם לפני ינואר 1980. מדובר על מבנים שלא נבנו בהתאם לתקן עמידות מבנים בפני רעידות אדמה. תוכנית המתאר שמטפלת בנושא מסמיכה את הוועדה המקומית להתיר תוספת זכויות בניה למבנים המיועדים למגורים,ובלבד שהמבנה יחוזק.

אלא שבפועל, מתברר, קיימות בעיות רבות המקשות על היישום. בין היתר טוענים מבקרי התוכנית כי היא נותנת מענה רק לאזורים שבהם שווי הקרקע גבוה במיוחד, וזונחת את האזורים החלשים.

אמנם המדינה מנסה לשפר את התכונית באמצעות הענקת פטורים שונים כמו הנחה ניכרת באגרות הבנייה, הצעת חוק לפטור ממס שבח, הצעה לשינוי בחוק המקרקעין והסתפקות בהסכמה של רוב הדיירים לפרויקט חיזוק הבניין - אך לטענת היזמים הפתרון הטוב ביותר הוא הגדלת זכויות הבנייה.