תוכנית המתאר החדשה לירושלים (2000) שעוכבה בהוראת שר הפנים אלי ישי, חוזרת לוועדה המחוזית עם שינוי מהותי: בתיקון קודם לתוכנית סימנה העירייה שטחים של 'גן הלאומי' במזרח העיר ככאלו המיועדים לבנייה. כעת יחזור הייעוד לשטח פתוח. המשמעות: האפשרות לבניית מאות דירות לערבים ירדה לטמיון.

החלטה התקבלה בעקבות פגישה שהתקיימה בלשכתו של השר בשבוע שעבר בה השתתפו ראשי לשכת התכנון במשרד הפנים ומינהל התכנון בעירייה. בסיום הפגישה הוחלט כי התוכנית תשוב לשולחנה של הוועדה המחוזית, ייערכו בה תיקונים (כולל זה הנוגע למזרח העיר) והיא תקודם עד להפקדתה.

הסערה סביב השינויים בתוכנית המתאר הנוגעים לבנייה במזרח העיר, החלה לפני כחמישה חודשים. חבר המועצה יאיר גבאי שלח אז מכתב לראש העירייה ניר ברקת, שבו התלונן על השינויים המהותיים שנעשו בתוכנית מאז שזו נחתה על שולחן הוועדה המקומית. הוא ציין כי פקידי העירייה הכניסו את השינויים הללו לאחר שהופעלו עליהם לחצים על ידי "גורמים רדיקליים חיצוניים השואפים לקעקע את הריבונות הישראלית במזרח העיר", והתכוון בכך בראש ובראשונה לעמותת 'במקום'.

במקביל החלה חזית חדשה נגד התוכנית, הפעם מול משרד הפנים. כמה מחברי מועצת העירייה, ביניהם שלמה רוזנשטיין מ'יהדות התורה ואלי שמחיוף ושלומי אטיאס מש"ס, פנו אל השר ישי והעלו בפניו השגות רבות על השינויים המהותיים שנעשו בתוכנית. הם טענו בפניו כי לא תקין שייעשו שינויים כה רבים בדיונים פנימיים, וללא אישור הוועדה המקומית ומועצת העיר.

בעקבות פנייתם של חברי המועצה פנה השר ליו"ר הוועדה המחוזית, רות יוסף, וביקש ממנה לעכב את הפקדת התוכנית. ישי ציין כי אם יתברר שהשינויים בתוכנית המתאר נעשו שלא על דעת חברי הוועדה המקומית, הרי שהיא תוחזר לדיון נוסף בפני הוועדה.משרד הפנים החליט לאפשר לעירייה לתת הערות לתוכנית. העירייה הגישה את הערותיה ובשבוע שעבר הוחלט בלשכת השר כי הוועדה המחוזית תדון בערות אלו. עם זאת, דבר אחד כבר הוחלט באותה פגישה: צמצום העתודות לבנייה במזרח העיר בשטחים שסומנו כגן לאומי.

במשרד הפנים אישרו השבוע את קיום הפגישה ומסרו כי "מתקיימים דיונים בתוכנית המתאר החדשה".