מהפכה תכנונית בכפר הערבי סילוואן, ובקרוב, כך נראה, במקומות אחרים בירושלים: העירייה אישרה תוכנית להכשרת עבירות בנייה בכפר הערבי, כאשר הכוונה היא לתת אישור למבנים של עד ארבע קומות. עקב זאת נראה כי חלק מהמבנה היהודי המפורסם בלב הכפר – בית יונתן, יזכה אף הוא לאישור.

ראש העירייה ניר ברקת, הציג שבוע את מה שהוא מכנה "הסדרה כלל מערכתית של עבריינות הבנייה בירושלים" בפני חברי הוועדה המקומית וביקש את תמיכתם. על פי התוכנית, מבקש ברקת לשנות את מדיניות התכנון במורדות המערביים של הכפר סילוואן, שינוי זה כולל הצעה מרחיקת לכת לפיה העירייה תאפשר בניית בניינים שגבוהים של עד ארבע קומות בנימוק שיש לענות על הביקוש לדירות באזור. אלא שבפועל קיימים כבר מבנים רבים בכפר, כעת לאור המדיניות החדשה הם יזכו לאישור בדיעבד.

עם זאת שינוי המדיניות יתייחס רק לסילוואן ולא לעמק המלך. הסיבה: בעמק קיימים 43 מבנים שלגביהם ישנם צווי הריסה בתוקף ולגבי השאר מתנהלים הליכים משפטיים, ובימים אלה מקדמת העירייה תוכנית חדשה למתחם במטרה לשמר את העמק במטרה להופכו לפארק תיירותי.

במקביל מתנהל בחודשים האחרונים ויכוח בין ברקת לבין היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד יוסי חביליו, שמבקש לאכוף את החוק ולהוציא לפועל את הצווים ובמיוחד זה של בית יהונתן. בעירייה לא ששים להרוס את המבנה שכן זה יחייב אותם להוציא לפועל עשרות צווי הריסה של ערבים במזרח העיר.
אלא שבוועדה המקומית יצרו מסלול עוקף חביליו: נקבע כי תוקם וועדת משנה אשר לה ימונה יועץ משפטי חיצוני לעירייה שתפקידה יהיה לבחון את תיקי הפיקוח בהתאם למדיניות החדשה
חבר הוועדה וסגן ראש העירייה , פפה אללו , שהתנגד להחלטה טוען השבוע כי "זה שנה שלמה שהוועדה מתעסקת בנושא של עבירות בנייה בדגש על שכונת סילוואן. אין לשכוח את עבריינות הבנייה בבית יונתן. צר לי שבתוך ההחלטה היו ניסיונות לעקוף חביליו".

חבר המועצה, יאיר גבאי התייחס לעמק המלך: אני מקווה שברקת מבין את החשיבות שגן המלך יישאר שטח ירוק".

העירייה בתגובה: "לוועדה המקומית יש כיום יועץ משפטי חיצוני המלווה אותה באופן שוטף. בפרויקטים מיוחדים כגון: תכנית המתאר, הועדה לגבולות וכדומה, העירייה שוכרת יועץ חיצוני, וכך נכון גם לעשות במקרה זה. כמו כן, נהוג לקחת יועץ חיצוני במקרים בהם קיבלה הוועדה בהצבעה חוות דעת משפטית אחרת מזו של היועץ המשפטי לעירייה, כפי שמאפשר החוק".