מהנדס העיר שלמה אשכול עצר את הבנייה במתחם שנלר, בשל פגיעה בערכי שימור במבנים. במהלך סיור שערך במקום בסוף השבוע יחד עם מנכ"ל העירייה יוסי היימן, הבחין אשכול בפגיעה במבנים לשימור, עקב פירוק של קורות האסבסט במבנה 'מעון הבנות', ששימש בעבר את מפקד המחוז.

עם חשיפת הפגיעה הוציא אשכול צו הפסקת עבודה למבנה, שאסר על ביצוע פעילות בתחום השימור באתר עד להכנתו של תיקי תיעוד למבנים. כמו כן הורה לא להמשיך את העבודות במבנה עד שייבחר יועץ שימור שילווה את התוכנית ויגובשו נהלים לניהול האתר.

במתחם שנלר, הנמצא בניהול מהנדס העיר ובאחריותו, אמורות להיבנות כ־640 יחידות דיור למגזר החרדי. בשטח התוכנית נמצאים שמונה מבנים לשימור המיועדים לפעילות ציבורית עירונית.

לפני כחודש וחצי זכו החברות פסגת טל וצמרת העיר, המזוהות עם חסידות גור, במגרש הראשון שהוצע לשיווק במתחם. השטח, המשתרע על שטח של 21 דונם ומיועד לבניית 218 יחידות דיור, נמכר על ידי מינהל מקרקעי ישראל תמורת 161 מיליון שקל.

מבנה 'מעון הבנות', שהפגיעה בו גרמה למהנדס העיר לעצור את הבנייה, נבנה בשנת 1934 ונועד לשמש כמגורים לנערות שלמדו בשנלר בתנאי פנימייה בשנותיו האחרונות של המוסד. מדובר במבנה אבן מלבני גדול דו־קומתי, הכולל עליית גג ומרתף, על שטח של כ־1,600 מ"ר. שלד הבניין עשוי ברזל והוא נושא גג דו־שיפועי מרעפים גרמניים. חזיתו מודרנית בעלת חלונות מרובעים גדולים.