המכירה שמעוררת סערה: מינהל נכסי הדיור הממשלתי פרסם מכרז למכירת מתחם 'מעון ניב' בעמק רפאים, במחיר מינימום של 37.5 מיליון שקל. המבנה שימש עד לפני שש שנים כמעון לנערות חוסות. הזוכה יוכל ככל הנראה להקים במקום מרכז תרבות ופנאי ומלון בוטיק.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

אולם יש כאלה שמתנגדים בתוקף לצעד. מנהל המועצה לשימור אתרים בעיר, איציק שוויקי, פועל למנוע את המכירה. לדבריו, אסור לישראל למכור נכסים שכאלו שכן מעשה כזה שקול לפשיטת רגל. "דוגמאות לא חסרות", הוא אומר. "ראו את מקרה משכן הכנסת הישנה ברחוב המלך ג'ורג' ואת מלון פאלאס באגרון. בשני המקרים הללו מכרה המדינה נכסים ונוצר חשש גבוה שלא יישמר אופיו של המבנה".

המתחם, בצומת הרחובות עמק רפאים ועזריה, נבנה בסוף שנות ה־20 ומשתרע על 3.6 דונמים. בשטח המגרש ניצבים שלושה מבנים ששטחם הכולל הוא כ־600 מ"ר. שניים מהמבנים פונים לרחוב עמק רפאים ואליהם נוסף בית אחורי שהכניסה אליו מרחוב עזריה ומאחוריו מגרש ריק. שלושת הבתים הם חד־קומתיים ואופי בנייתם אופייני לאדריכלות בתי הרווחה הערביים שנבנו בשכונות הערביות בתקופת המנדט הבריטי.

טרם פרסום המכרז החל סגן ראש העירייה קובי כחלון לקדם תוכנית להקמת מרכז עירוני לתרבות ופנאי במתחם, שעתיד לתפקד כציר מחבר בין רחוב עמק רפאים לפארק המסילה. לצורך קידום התוכנית סומן המגרש בתוכנית האב למושבות כמתחם לשימור, שיתאפשר בו בינוי רק במגרש האחורי שאינו מבונה, שם מתכננת העירייה לבנות חניון תת־קרקעי.

במקביל לקידום התוכנית פרסם מינהל נכסי הדיור הממשלתי מכרז למכירת המתחם. עם זאת, אף שתוכנית המתאר הנוכחית קובעת כי ייעוד הנכס הוא למגורים, מינהל הדיור הדגיש בתנאי המכרז כי עמדת מהנדס העיר היא שיש לייעד את המתחם לשימושים ציבוריים ולצרכי תרבות, חברה, שימושיים מסחריים ומלון בוטיק. עוד צוין במכרז כי המבנים במתחם מיועדים לשימור וכי המגרש נמצא במסגרת 'תחום המושבות', שבנוגע אליה מצויה בהכנה תוכנית אב שטרם קיבלה תוקף סטטוטורי.