מפנה מפתיע בעקבות הדיון הסוער בנושא השימור שנערך בתחילת השבוע שעבר בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. סיעת יהדות התורה בעירייה דורשת דיון מחודש בתוכנית ספדי במטרה לפתור את מצוקת הדיור בעיר. "השימור יצא מכל פרופורציה", אמר השבוע סגן ראש העירייה יצחק פינדרוס.

בסיעת ש"ס בעירייה הצטרפו ליוזמה של יהדות התורה ופנו ליו"ר מפלגתם, שר הפנים אלי ישי, כדי שזה יפעל להשבת תוכנית ספדי לדיון מחודש במוסדות התכנון.

• בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

אל שתי הסיעות הצטרפו גם מאיר תורג'מן וחבר הוועדה המקומית והמחוזית יאיר גבאי, שאמר כי: "אין אלטרנטיבות בתוך העיר ואין מנוס מהשבת תוכנית ספדי. בלי זה אין סיכוי שזוג צעיר יוכל לרכוש כאן דירה".

ביום שני שעבר דנה הוועדה בעקרונות לבינוי המושבות (קטמון הישנה, המושבה הגרמנית, המושבה היוונית וטלביה) בתקופת הביניים עד לאישור תוכנית האב לאזור. במהלך הישיבה התרעמו חלק מחברי הוועדה, ביניהם נציגי הסיעות החרדיות, על כך שעקרונות אלה אינם מאפשרים בנייה באזור בשל הוראות השימור המחמירות.

לאחר דיון סוער, שבשיאו הטיחו חברי ועדה טענות קשות כלפי יו"ר הוועדה קובי כחלון וכלפי סגנית ראש העירייה נעמי צור, שתמכו בתוכנית, הוחלט להמשיך לדון בנושא בשבוע הבא. הדחייה נועדה לאפשר לחברי הוועדה ללמוד את עקרונות הביניים ואת השלכותיהם. בסוף השבוע שעבר התכנסה סיעת יהדות התורה בעירייה כדי לגבש עמדה לקראת הישיבה הבאה. בתום הדיון החליטה הסיעה פה אחד לקרוא להחזיר את תוכנית ספדי לסדר היום.

"הגיעו מים עד נפש", קבע פינדרוס. "צריך למצוא פתרון מערכתי. מה שקורה כיום זה שאין ציפוף - כי הכל נועד לשימור, וגם להרחיב את העיר מזרחה או מערבה אי אפשר. אז איפה נבנה? בירח? אנשים ממתינים להיתרי בניה ומבלבלים להם את המוח עם שימור"
.
עם זאת, פינדרוס הדגיש כי ברמה הנקודתית הוא סבור שאם המינהל הקהילתי תומך בתוכנית, צריך לכבד אותה. "אני יוצא מנקודת ההנחה שהם עשו עבודה טוב בשיתוף הציבור, אבל אנחנו צריכים לראות את זה בהקשר העירוני. אלה לא רק המושבות".

גם בנושא השימור חשוב לפינדרוס להדגיש שסיעתו אינה מתנגדת לצורך בשימור מבנים מסוימים. "אנחנו בעד שימור - מבנה מתחילת המאה צריך לשמר, אבל משמרים כאן מבנים שנבנו בשנות ה־60 וה־70. זה נראה לי הזוי".