קצב הבנייה בירושלים אטי וחברות הבנייה לא מצליחות לעמוד בלוחות הזמנים. לטענת הקבלנים בעיר, הסיבה לכך היא מחסור של כ־8,000 פועלים. הנתונים נחשפו בכינוס של ארגון קבלני הבניין והתשתיות בירושלים לקראת סוף השבוע שעבר.

· בואו להצטרף לעמוד שלנו בפייסבוק

"יש פער גדול בין ההצהרות והתוכניות שמתפרסמות לבנייה בירושלים והסביבה לבין היכולת לבצע אותן. בשביל שיהיה ניתן לבצע את כל התוכניות בתחום התשתיות והמגורים אנו זקוקים לעוד 8,000 עובדים", אמר יו"ר הארגון, יוסי שכטר. "כל עוד אין עובדים על הפיגומים, התוכניות לא יתחילו, או שייעצרו או יימשכו זמן רב בהרבה מן הרגיל. למעשה כל הפרויקטים שעליהם עובדים כרגע סובלים ממחסור בעובדים".

לאחרונה, ביוזמת הקרן לעידוד ענף הבנייה ובשיתוף משרד התמ"ת, נפתחה כיתת לימוד כדי להכשיר עובדים יהודיים במקצועות הבנייה. כדי לעודד צעירים השתתף מקבלים התלמידים שכר גם בארבעת חודשי הקורס. למרות זאת, רק 28 איש סיימו אותו. "המספר הזה לא משמעותי לענף ולכן חייבים להביא עובדים פלסטינים. במרכז הארץ יש הרבה עובדים זרים אבל בירושלים יותר נוח להיעזר בפלסטינים, כי לא צריך לשכן אותם", ציין שכטר.

בשנת 2010 ניתנו בירושלים היתרי בנייה ל־2,400 יחידות דיור. לפי הערכות התאחדות הקבלנים, בשנת 2011 יש צפי לעוד 3,000 יחידות דיור.

"אין מי שיבנה את זה. אמנם הממשלה החליטה לפני כחודש לאשר הוספת 4,000 פועלים בכל הארץ ואנו מקווים שירושלים תקבל 1,500 מהם, אבל עדיין לא פורסמו הקריטריונים לפועלים", מציין שכטר. "לקבלנים אין עם מי לעבוד, אז הם לא עומדים בלוחות זמנים. בנוסף, המחסור בעובדים מייקר את עלות הבנייה, מכיוון שהביקוש עולה על ההיצע והפועלים עולים יותר".

בכנס של ארגון קבלני הבניין והתשתיות בירושלים, שהתקיים בשבוע האחרון בהשתתפות 100 בעלי חברות בנייה מהעיר והסביבה, התארח גם אהרון ברזני, ראש מינהל מעסיקים ועובדים זרים ברשות האוכלוסין. הוא חזר בפני הקבלנים על ההחלטה לאשר תוספת עובדים לענף, אבל לא הצליח להרגיע את אנשי ענף הבנייה, שכאמור, זקוקים להרבה יותר ממה שאושר.