בשורה רעה לצעירים המתקשים לרכוש דירה בירושלים: הוועדה המחוזית ביטלה השבוע בניית דירות לזוגות צעירים שאושרה רק לפני כשבועיים בוועדה המקומית. הסיבה: עדיין לא הוגדרו קריטריונים ברורים לבנייה מסוג זה. ההחלטה ניתנה אף שחברי הוועדה המקומית הקפידו לתאם את החלטתם עם עמדת היועץ המשפטי של הוועדה המחוזית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בדיון שנערך בוועדה המקומית לפני כשבועיים אושרו להפקדה ארבעה פרויקטים חדשים לבנייה בעיר, ובהם כ־1,300 יחידות דיור. מהן ביקשה העירייה להקצות 20 אחוז לדירות קטנות מ־100 מ"ר עבור זוגות צעירים, כלומר למעלה מ־250 דירות.

מדובר למעשה ביישום של החלטת מועצת העיר מחודש יוני 2010, שקבעה כי 20 אחוז מכל בנייה חדשה בעיר תוקצה לזוגות צעירים. לאחר אישור התוכניות פרסמה העירייה כי היא התאימה את ההוראות בנושא דיור לזוגות צעירים, "בהתאם לחוות דעתו של היועץ המשפטי של משרד הפנים מנובמבר 2010".

השבוע דנה הוועדה המחוזית בשתיים מהתוכנית שאושרו במקומית. הן כללו פרויקט לבניית 400 יחידות דיור במורדות מלחה, מתוכן 80 יחידות דיור עבור זוגות צעירים, והמיזם לבניית 175 דירות במתחם בליליוס בתלפיות, שמהן יוקצו 35 יחידות לצעירים.

אף שהקריטריונים להקצאה עדיין לא הוגדרו, הוועדה המקומית החליטה לאשר את התוכניות ורק לאחר מכן לקבוע את הקריטריונים הדרושים, כדי לא 'לפספס' את הפרויקטים החדשים. אולם היועץ המשפטי של הוועדה המחוזית, דני חורין, התנגד להקצאה וטען כי לא ניתן לאשר אותה בטרם הוגדרו הקריטריונים לבנייה לצעירים. חורין הדגיש בוועדה שלא יאשר את המהלך כל עוד לא יינתן אישור להליך מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

גורמים בעירייה מתחו השבוע ביקורת על הוועדה המחוזית. לדבריהם, דיור במחיר סביר לזוגות צעירים הוא צו השעה וראוי כי המחוזית תאשר זאת גם לפני קביעת הקריטריונים, אחרת הקבלנים יתחילו כבר בבנייה וכבר יהיה מאוחר מדי לשנות את המיזמים שהוזכרו.