הרגשת המחנק הנדל"ני ברמת שלמה משפיעה על השטח: קבוצת יזמים חרדיים מנהלים משא ומתן לרכישת עשרות דונמים של שטח פתוח מידי בעלי קרקעות ערבים בסמוך לשכונת הענק החרדית. במקביל מקדמים אנשי העסקים, יחד עם בעלי הקרקע ונציגי ציבור חרדים בעירייה, תוכנית לבניית מאות יחידות דיור על הקרקע לפני רכישתה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הסיבה העיקרית לפתיחת המשא ומתן היא מצוקת הדיור האדירה שממנה סובלות השכונות החרדיות. יזמים ועסקנים במגזר מנסים בלי הרף למצוא פתרונות יצירתיים לבנייה עבור האוכלוסייה החרדית כדי לסייע לצעירים החרדים הרבים שנאלצים להתגורר בתנאים לא תנאים במחסנים ובחניונים.

הביקוש הרב והצפיפות החריפה בשכונה גררו עליית מחירים משמעותית. עבור מחסן צר שהוסב ליחידת דיור או חנייה שהפכה לדירת מגורים מזערית משלמים כיום השוכרים כ־2,000 שקל לחודש ואף יותר מזה.

לפני כחצי שנה נחשף ב'בונוס' כי אנשי עסקים חרדים החלו לקדם תב"ע (תוכנית בניין עיר) להקמת כ־600 דירות מצפון לשטחה הקיים של השכונה, על קרקע שנמצאת כיום בידיים פרטיות. מדובר במתחם שהחרדים מבקשים להקים עליו שכונה בבנייה רוויה, ובה דירות בנות שלושה עד חמישה חדרים.

המגרש שאותו קנו זה מכבר, לא נועד במקור למגורים, כך שכעת נמצאים הרוכשים באמצע ההליכים להכנת תב"ע חדשה. הכוונה היא לשנות את ייעוד המתחם כך שיהיה אפשר לממש את הפרויקט. עם זאת, בעיה שעלולה לגרום שערורייה בינלאומית (לבד מהבנייה עצמה) תהיה הצורך להפקיע קרקע עבור דרך למתחם החדש, שבינו לבין השכונה מפריד שטח פתוח השייך לבעלים פלסטינים.