25 אחוז מהדירות שייבנו בפרויקט החדש ברמת שרת יהיו 'קטנות'. כך קבעה השבוע הוועדה המחוזית שאישרה את הבנייה. אלא שהגופים הקשורים לדיור בר־השגה בירושלים זועמים: בוועדה לא הסכימו לבקשתם לייעד את הדירות לזוגות צעירים, אף שיש קריטריון מוגדר לזוגות אלו בישראל.

• הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הפרויקט החדש יכלול מגדל בן 18 קומות ולצדו ארבעה מבנים בני 12-8 קומות - כל זאת סביב פארק שכונתי, כיכר עירונית חדשה הכוללת שדירת חנויות ומסחר, אמפיתיאטרון ומתנ"ס, שפונה לכיוון הטיילת שלאורך רחוב קדיש לוז.

"בהתאם למדיניות שר הפנים, התוכנית כוללת תמהיל של 25 אחוז יחידות דיור קטנות למגורים", ציינו במשרד הפנים, ואמרו כי "התכנון לווה בשיתוף יוצא דופן של הציבור הן עם המינהל הקהילתי והן עם התושבים המתגוררים סמוך לפרויקט".

אך דווקא בשבוע שבו הגיעה המודעות למצוקת הדיור לשיא חדש, סירבו בוועדה המחוזית לבקשת נציגת 'רוח חדשה' לייעד את הדירות הקטנות לזוגות צעירים. לאחרונה הוגדר קריטריון שלפיו זוג צעיר הוא זה שגילו עד 41 שנה ואין בבעלותו דירה. כך יכלה הוועדה המחוזית לקבוע כי היחידות הקטנות יימכרו אך ורק לקהל יעד זה, אך היא נמנעה מלעשות כן.

גם בעירייה לא היו מרוצים מהאישור השבוע. לדברי גורם בכיר בכיכר ספרא, הוועדה המחוזית לא תפתור שום בעיה אם תכריז על בניית דירות קטנות בלי לחייב את היזם למכור אותן לזוגות צעירים.

מבחינת הארגונים הירוקים לפחות, התוכנית עברה ללא כל קושי. בחברה להגנת הטבע אמרו כי התוכנית תואמת את המדיניות שלהם לבנייה צפופה ובנוסף לא מדובר באתר טבע שצפוי להיהרס.

משרד הפנים בתגובה: "ממחקר שערך משרד הפנים בנוגע לדיור בר־השגה עולה כי ברוב מדינות העולם שבהן קיים דיור בר־השגה הנושא מוסדר בחקיקה. בישראל טרם נחקק חוק המסדיר את נושא הדיור הבר־השגה. כרגע, בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה לא ניתן לכלול בתוכניות למגורים הקצאות לדיור בר־השגה, שכן בהיעדר חקיקה הדבר מנוגד לחוק התכנון והבנייה התקף בישראל".