בזמן שעשרות המאהלים שקמו ברחבי הארץ מנסים לשנות את המציאות באמצעות מחאה, החרדים בעיר מעדיפים פשוט לקבוע עובדות בשטח. בתקופה האחרונה קמה סיירת חרדית שמטרתה לאתר דירות, בתים ושטחים המיועדים למכירה - במטרה להשפיע על אופיין של השכונות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הסיירת מתמקדת בעיקר בשכונות על סף התחרדות, כמו קרית יובל ושכנותיה עיר גנים וקרית מנחם, שבהן קיים כבר ריכוז חרדי מכובד מאוד, עד כדי כך שגם ועד פעולה חילוני (ועד קריית יובל החופשית) המתעמת עימם כמעט מדי שבוע.

לדברי מארגן הסיירת, המבקש לשמור על אלמוניותו, "המטרה היא להתביית על דירות ומבנים ופשוט לרכוש אותם מיד. אנחנו לא מתווכחים על מחירים ולא מתמקחים עם המוכרים. המטרה היא לתקוע יתד בתוך השכונה כדי לקבוע את אופייה".

עד כה רשמה לעצמה הסיירת, שפועלת בשקט ומתחת לפני השטח, הצלחות לא מעטות בקרית יובל. רק בחודש האחרון רכשו חרדים שלוש דירות ברחוב זנגוויל שבשכונה. "הכוונה היא להקדים את כוחות השוק על ידי פעולה מהירה", אמר אחד הרוכשים. ככל הנראה, במקרה זה לא מדובר על מחירי נדל"ן מאמירים, אלא בתושבים חילונים או דתיים שעשויים להיות מעוניינים בדירות.

מדובר בכמאה מתנדבים ומספרם גדל מדי יום. רבים מהמתנדבים הם תושבי השכונות שבהן הסיירת פועלת. תושבים אלה משמשים גששים ומדווחים לפעילים האחרים על דירות שמתפנות ועל פעילויות של מתווכים.

לפני כמה שבועות פורסם ב"ידיעות ירושלים" כי סגן ראש העירייה, יצחק פינדרוס, מפעיל שורה של תחקירנים, שתפקידם לאתר שטחים בכל שכונות העיר שבהם ניתן לבנות דיור בר־השגה עבור משפחות חרדיות, לרבות בניינים שניתן להוסיף עליהם קומות. לדברי פינדרוס, "מדובר בצו השעה. גם הצעירים שלנו נאלצים לעזוב את העיר לטובת מקומות כמו מודיעין עילית. מה שעומד מאחורי היוזמה הוא הרצון להשאיר אותם כאן בירושלים".