הנסיקה במחירי השכירות בירושלים נמשכת. ככה זה כשאין אלטרנטיבה אמיתית - ובמילים אחרות: כשאין סיכוי לקנות דירה. התוצאה: דירות של שלושה חדרים ששימשו בעבר שני שותפים מתחלקות כיום בין שלושה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הדבר בולט במיוחד באזורים הקרובים לקמפוס הר הצופים. חשוב לציין שהמחירים המופיעים בכתבה הם מחירים ממוצעים ומשתנים בהתאם למצב הדירה, למיקומה ולקיומם של גינה, מעלית, מחסן וכדומה. הכנו אותם בסיועו של עורך הדין ושמאי המקרקעין אריאל אזולאי. הנתונים נכונים לשנה הנוכחית.

ארנונה: הדרומית היוקרתית
תעודת זהות: השכונה הדרומית הגובלת בדרך חברון היא סוג של סינדרלה מקומית. עד לפני כ־20 שנה היתה ארנונה חלק משכונת תלפיות הישנה. בתחילת שנות ה־90 היתה הפקעה נרחבת של קרקעות נרחבת שאפשרה בנייה בהקפים גבוהים - בעיקר של בתים צמודי קרקע וכמה בנייני מגורים נמוכים.

תנופת הפיתוח הביאה עמה אוכלוסייה אמידה ועליית מחירים שהפכו את ארנונה לאחת מהשכונות היקרות ביותר בבירה.
כמה נשלם בחודש: עבור דירת שני חדרים תשלמו כ־3,500 שקל. דירת שלושה חדרים תעלה לכם 4,800 שקל. עבור דירת ארבעה חדרים תיאלצו כבר להיפרד מ־5,800 שקל ואילו דמי השכירות שגובים בעלי נכסים על דירת חמישה חדרים עומדים על 6,750 שקל בממוצע.

ארמון הנציב: הזולה שבחבורה
תעודת זהות: זמן קצר אחרי מלחמת ששת הימים החלה ישראל לספח שטחים במזרח העיר כדי ליישב בהם יהודים. אחת השכונות הראשונות שנבנו בשטחים המסופחים היתה תלפיות מזרח - או בשמה היותר מוכר ארמון הנציב, על שם המבנה המהודר המשמש את מפקדת האו"ם. השכונה מתאפיינת אמנם באוכלוסייה מגוונת, אך רוב התושבים הם במעמד סוציו־אקונומי בינוני-נמוך, בעיקר בשל מחירי הנדל"ן הנמוכים. המחירים הנוחים יחסית נובעים בין השאר מקרבתה של השכונה לשכונות הערביות ולקו הירוק.

טיילת ארמון הנציב. לפחות יש נוף (צילום: שלומי כהן)

כמה נשלם בחודש: דירת שני חדרים תגרע מהבנק כ־2,500 שקל מדי חודש, אך אין הרבה דירות כאלה בשכונה. בדירת שלושה חדרים המחיר כבר קופץ ל־3,400 שקל, ועבור דירת ארבעה חדרים יגבו מכם 4,100 שקל לחודש בממוצע. ההכנסה של בעלי הדירות מיחידה בת חמישה חדרים מגיעה ל־4,700 שקל.

מרכז העיר: הנה באה הרכבת
תעודת זהות: מרכז העיר משמש את תושבי העיר בעיקר כמוקד בילוי וקניות. אחרי שנות האינתיפאדה, שבהן כיכר העיר היתה ריקה בדרך כלל, האזור חזר בשנים האחרונות להיות מוקד משיכה לבליינים מהעיר ומחוץ לה.
בין הפאבים, המסעדות ומתחמי הבילוי מסתתרות גם לא מעט דירות, שמאוכלסות בעיקר בצעירים ובסטודנטים שנהנים מהטבות שמציעה העירייה לצעירים הבאים לגור במרכזה.

אך שהבעיה במקרה זה היא שגם בעלי הנכסים יודעים על ההטבות ומעלים את המחירים בהתאם, וזו גם הסיבה שלאחר מספר שנים הוחלט על הפסקת סבסוד שכר הדירה לאקדמאים לעתיד.

הרכבת הקלה. מחירי הנכסים במרכז יעלו (צילום: אהרון גץ)

מצב זה של חוסר פרופורציה בין מצב הדירה למחירה, בולט במיוחד בשכונת נחלאות, שבה קיימות יחידות דיור ישנות במיוחד, לחלקן אף אין שירותים או מטבח. זה לא מפריע לבעלי אותם נכסים לקחת קרוב ל־3,000 שקל לחודש, עבור יחידה נטולת דברים בסיסיים כמו מטבח.

כמה נשלם בחודש: עבור דירת שני חדרים תיפרדו מקרוב ל־3,000 שקל. דירת שלושה חדרים מניבה לבעליה 4,500 שקל לחודש, ודירת ארבעה חדרים עולה 5,400 שקל בחודש. החלטתם להתפרע עם דירת חמישה חדרים? כאן כבר תיפרדו מ־6,250 שקל.

רמת אשכול: ביקוש חרדי
תעודת זהות: עד לשינוי שעבר על אופיה בסוף שנות ה־90 אכלסה רמת אשכול ירושלמים בעיקר חילונים מהמעמד הבינוני פלוס. אך בתהליך שהחל בשנות ה־90 והאיץ בשנות האלפיים שינתה השכונה את פניה, ואנשי התקשורת והתרבות שגרה בה בעבר התחלפו בתושבים חרדים.

כיום החרדים תופסים נתח משמעותי מבעלי הדירות ברמת אשכול. המלחמה על השכונה והקירבה למרכז ההוויה החרדית בעיר מתבטאת בין היתר גם במחירי הנדל"ן והשכירות באזור, שנחשבים גבוהים יחסית לשכונות אחרות בעיר.

הסיבה העיקרית לכך היא מצוקת הדיור הגדולה בקרב המגזר החרדי, המחפש בעיקר דירות בנות ארבעה חדרים ומעלה.
כמה נשלם בחודש: עבור שני חדרים תשלמו מדי חודש כ־3,500 שקל. מחיר השכירות לדירת שלושה חדרים הוא 4,700 שקל. דירת ארבעה חדרים תעלה 5,500 שקל לחודש ודירת חמישה חדרים ממוצעת בשכונה מושכרת ב־6,200 שקל לחודש.

הגבעה הצרפתית: מרחק הליכה מהקמפוס
תעודת זהות: האוכלוסייה בשכונת הקצה הסמוכה לקמפוס הר הצופים מגוונת, אולי המגוונת בעיר. דתיים וחילונים, צעירים ומבוגרים, סטודנטים ומרצים, יהודים וערבים. הסיבה לכך פשוטה: הקירבה לאוניברסיטה משכה לשם את הסטודנטים ואת המרצים