כל מי שמעורה בנדל"ן הירושלמי ידע זאת היטב ברגע שבו פרצה מחאת האוהלים הראשונה: זו רק שאלה של זמן עד שתוכנית ספדי תחזור לכותרות.

• הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

התמיכה בהחייאת התוכנית חוצה גבולות פוליטיים ומפלגתיים. בין התומכים נמצאים סגן ראש העירייה החרדי יצחק פינדרוס, חבר המועצה ממרצ מאיר מרגלית ויו"ר האופוזיציה העירונית חבר המועצה מאיר תורג'מן. התומכים טוענים כי לא ניתן יהיה להתעלם עוד מעתודת הקרקע בגדולה הזו, שתכנונה כבר החל למעשה.

ראש העירייה ניר ברקת אמנם התנגד בתוקף לתוכנית בזמנו, אך חברי המועצה סבורים כי לאור מצוקת הדיור המחריפה והולכת בירושלים לא תהיה לו ברירה אלא להסכים לקידום הבנייה.

שוב עולות כעת הטענות שתוכנית ספדי היא הגורם היחיד שיוכל להשפיע על המחירים בעיר, בגלל ההיצע הגדול של הדירות הכלולות בה: למעלה מ־18 אלף יחידות. כמו כן, בנייה זו יכולה להציע פתרון למאזן ההגירה השלילי שממנו סובלת ירושלים.

תוכנית ספדי, על שם האדריכל משה ספדי שהיה אחראי על תכנונה, הציעה בניית עשרות אלפי יחידות דיור בשטחי עמק הארזים, רכס לבן והר חרת. היא הועלתה לראשונה לפני למעלה מעשור והתקדמה מרחק רב במסדרונות התכנון. לאחר שהוגש לתוכנית מספר חסר תקדים של התנגדויות (למעלה מעשרת אלפים) מונה החוקר המיוחד גדעון ויתקון לדון בכולן.

החוקר כבר החל בפעולתו, אך חדל ממנה כשראש העירייה דאז, אורי לופוליאנסקי, החליט להטיל פצצה תכנונית וקבע שהעירייה תפסיק לקדם את המיזם. באותו רגע נפחה התוכנית את נשמתה, לשמחתם של הארגונים הירוקים שסימנו בכך את אחד מניצחונותיהם הגדולים ביותר.

אם אכן תשוב התוכנית למסלול התכנון, עדיין צפויים לה התנגדויות רבות מצד הארגונים הירוקים. עם זאת, מומחי תכנון מעריכים כי הפעם היא לא תיפול לחלוטין אלא תתממש לפחות בחלקה.