החרדים מציעים פתרון למאבקי הדת בעיר: הקמת שכונה נוספת לחרדים בלבד. לטענתם, שכונה נפרדת תצמצם את המאבקים והמתיחות הקיימים בעיר בין חרדים לחילונים.

הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בשנתיים האחרונות מתקיימים מאבקים קשים בין חרדים לחילונים בשכונות כמו קרית יובל, בית הכרם וגבעת משואה. החילונים, ולצדם לא פעם גם הדתיים־לאומיים, מנסים לבלום את התחרדות השכונות. במקביל, החרדים רוכשים דירות באותן שכונות בקצב מסחרר וקובעים עובדות בשטח.

הפתרון מוצע בדמות שכונה הדומה לרמת שלמה. את שכונת רמת שלמה הקים ראש העירייה דאז טדי קולק בעקבות לחץ חרדי. קולק בכלל רצה לקדם הקמת מרכז ספורט שבמרכזו אצטדיון כדורגל על רכס שועפאט. תכנון הפרויקט השאפתני גרר הפגנות של חרדים וראש הממשלה דאז מנחם בגין אף התערב וביקש להקפיא את עבודות הקמת האצטדיון. בעקבות זאת הוא עבר לשכונת מלחה ונקרא כעת אצטדיון טדי.

מכיוון שבמקום כבר נעשו עבודות רבות, קולק הבין שמוטב לנצל אותן כדי לפתור את מצוקת הדיור של החרדים. כך הוקמה רמת שלמה וכיום מתגוררים בה כ־20 אלף איש. לאחרונה אושרה בניית 1,600 יחידות דיור חדשות בשכונה, אבל החרדים במועצה אומרים כי המצוקה עדיין בלתי נסבלת ויש צורך לפחות באלפי דירות נוספות.

חבר המועצה שלמה רוזנשטיין מציע לבנות שכונה לחרדים בשטח של קדמת ציון שבמזרח העיר, סמוך לשכונת אבו־דיס. כמו כן הוא מציע שטח שבין רמות לבין הכפר הערבי בית איכסא.

לטענת רוזנשטיין וחבר המועצה לשעבר שלמה מאליק, לחרדים אין בעיה להתגורר סמוך לשכונות ערביות. "הקירבה הגיאוגרפית לשכונות מזרח העיר לא מהווה בעיה עבור חרדים. ראו לדוגמה את הקירבה של רמת שלמה לשועפאט", אמר מאליק.

דני מנדלר, ממנהיגי ועד קרית יובל החופשית, סבור כי מדובר ברעיון מצוין. "הגיע הזמן שהחרדים ירדו מהווריד שלנו ויאפשרו לנו לחיות בשכונותינו בלי כפייה דתית".

העירייה: "אנו פועלים להרחבת השכונות הקיימות במגזר הכללי, החרדי והערבי כדי למנוע חיכוכים בין האוכלוסיות השונות. במסגרת זו אושרה הקמת 1,600 יחידות דיור להרחבת רמת שלמה".