האם אנחנו נמצאים בפתחה של סערה חדשה? היועץ המשפטי לעירייה, אמנון מרחב, הורה השבוע לבטל סעיף בתוכנית 'גן המלך', הנמצא בשכונת סילוואן, שבמסגרתו התחייבה העירייה שלא לבצע צווי הריסה בשטח התוכנית עד לאישורה. הסיבה: לטענת מרחב הסעיף אינו חוקי. המשמעות: ייתכן שהעירייה תיאלץ לבצע את צווי ההריסה, בכפוף להחלטות בית המשפט.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בהוראות התוכנית נכתב: "התושבים יקבלו את הסכמת העירייה להארכת מועד ביצוע צווי הריסה, עד לאישור התוכנית. לאחר אישורה תסכים העירייה להארכה נוספת, עד להוצאת היתרי בנייה". המשמעות של סעיף זה היא שהעירייה מתחייבת בפני התושבים כי המבנים שנגדם הוצאו צווי הריסה לא ייהרסו, עד לאישור התוכנית הכוללת ומתן היתרי בנייה בכפוף לה.


במכתב ששיגר לקובי כחלון, יו"ר הוועדה המקומית, ציין היועץ המשפטי כי הסעיף המדובר כובל את התביעה העירונית בשיקול דעתה, "שכן הוועדה המקומית כבר קבעה במסגרת התוכנית כי תינתן ארכה לביצוע צווי ההריסה". לדברי מרחב, בפרקליטות המדינה רואים "קושי רב" בהכללת הוראה במסגרת תקנון, המחייבת את התביעה להסכים למתן ארכות.

"סעיף זה נועד להרגיע את הרוחות בשכונה", מציין סגן ראש העירייה, יוסף (פפה) אללו. "העירייה הכינה את התוכנית עם הסעיף לפני כשנה וחצי. מה קרה עכשיו? זו סחטנות, כדי שהתושבים יתמכו בתוכנית".

תוכנית 'גן המלך' היא חלק מתוכנית המתאר הכוללת לאגן הדרומי של העיר העתיקה. במסגרתה יוכשרו בדיעבד 66 מהמבנים הנמצאים בצדו המזרחי של המתחם, וייהרסו 22 בניינים בחלק המערבי, שבו אמור לקום הגן. כפיצוי, המפונים יורשו לבנות בתים חדשים במזרח המתחם ובמקום יאושרו שטחי מסחר, מסעדות, סדנאות אמנים וגלריות.

העירייה: "הנחיית היועץ המשפטי נועדה לקיים את עקרון עצמאות שיקול הדעת של התביעה העירונית. אפשרות זו של עיכוב הליכים בשל תכנון מחודש ואופק תכנוני ממשיכה להתקיים - בהתאם לשיקול דעתה של התביעה בכל מקרה קונקרטי על פי כלל נסיבות העניין".