כשבועיים אחרי הפעלת הרכבת הקלה קיבלו סוחרי מרכז העיר הודעות לתשלום אגרות שילוט בהיקף של אלפי שקלים.

"העסק של השלטים הפך להיות תעשייה", אמרו השבוע הסוחרים. "מישהו בכיכר ספרא חשב שברגע שהרכבת התחילה לעבוד הקופות שלנו קפצו פי שש. זו לא סיבה לרוקן לנו את הכיסים. כל העשור שסבלנו נמחק לא היה".

סוף סוף: יש חניה ליד הרכבת הקלה
לכל הידיעות על הרכבת הקלה
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

עד לאחרונה נגבתה אגרת שילוט בסך 300 שקל בלבד. עם תחילת ההפעלה של הרכבת הקלה החלו בעירייה לגבות אגרה לא רק על השלט הקבוע בכל חנות מעל לחלון הראווה אלא גם עבור הכיתוב המופיע על חלון הראווה. "זה הפתיע אותנו, כי העירייה החליטה על כך בלי לעדכן אותנו", אומר רמי שחר, בעליה של חנות ברחוב ש"ץ."שלט הוא חלק מהעסק, לא יתכן שתהיה חנות בלי שלט", מוסיף שחר. בלית ברירה, לדבריו, החלו השבוע חלק מהסוחרים במרכז העיר להוריד שלטים וכיתובים מחלון הראווה כדי לחסוך מעצמם אגרות. "יש כאלו שקיבלו חשבונות של אלפיים שקל כי חישבו להם כל שלט קטן על החלון", ציין סוחר. לדבריו, העירייה טוענת שמטרתה לצמצם את מספר השלטים ברחוב כדי לשפר את חזותו. עם זאת, היא אינה מחייבת את הסוחרים להוריד שלטים שפוגעים באסתטיקה, אלא רק דורשת עבורם תשלום.

עוד טוענים הסוחרים כי עיתוי האכיפה, מיד לאחר הפעלת הרכבת, אינו מקרי, מאחר שבכיכר ספרא סבורים שהרכבת תתרום להכנסות הסוחרים. בפועל היא עדיין לא השפיעה משמעותית על רווחיהם, לכן הם אומרים שראוי שהעירייה תאפשר להם להתאושש מהשנים הקשות שעברו במהלך עבודות הכנת התוואי. "לא נותנים לנו רגע מנוחה", התלונן יו"ר ועד סוחרי מרכז העיר, אלי לוי.

העירייה: "העירייה פועלת להסדרת השילוט בכדי לשמור על המרחב הציבורי. במטרה ולהקל על בעלי העסקים אנו פועלים לאפשר קבלת רישיונות זמניים לתקופת המעבר לצורך הסדרת השילוט. הסכומים של אגרות השילוט נקבעים על ידי משרד הפנים. לבעלי העסקים ניתנת האפשרות להסיר חלק מהשלטים המיותרים ובהתאם לכך תופחת עלות אגרות השילוט המתבקשות על פי החוק".