שינוי מדיניות בוועדה המקומית: יו"ר הוועדה, קובי כחלון, החליט לאפשר אישור תוכניות בנייה נקודתיות במזרח העיר בניגוד לתוכנית המתאר החדשה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בתוכנית המתאר החדשה נקבעו אזורים (פוליגונים) אותם צריך לתכנן במקשה אחת. מדובר, בדרך כלל, בשכונות שלמות או במתחמים גדולים. החשבה מאחורי הצעד היא לתת מענה לשטחי הציבור, מבני הציבור והדרכים הדרושים לאזור.

תוכנית המתאר אמנם לא עברה את כל ההליכים ולא אושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים, אך בשנתיים האחרונות העירייה אימצה את התוכנית כמדיניות. בשל כך תוכניות רבות שהובאו לוועדה המקומית ולא כללו תכנון מלא של האזורים כפי שנקבע בתוכנית המתאר נדחו על ידי הוועדה.

בישיבת הוועדה השבוע דנה הוועדה בשתי תוכניות נקודתיות במזרח העיר. האחת, תוכנית בינוי למאה יחידות דיור בשועפט וקביעת מספר יחידות הדיור באזור ל-360, תוך שינוי יעוד משטח נוף פתוח למגורים, מבני ציבור שטחים ציבוריים ודרכים על שטח של כ-34 דונם. התוכנית השנייה, המשתרעת על כ-25 דונם, מבקשת לשנות יעוד השטח מאזור ספורט ונופש למגורים ולבנות בו 54 יחידות דיור בנוסף ל-16 היחידות הקיימות. לשתי התוכניות הללו צורפה המלצת אגף התכנון בעירייה בה נכתב כי לא ניתן להגיש תוכניות נקודתיות כפי שנקבע בתוכנית המתאר החדשה.

אך לראשונה מאז אימוץ תוכנית המתאר החדשה כמדיניות הביע יו"ר הוועדה, קובי כחלון, תמיכה באישור תוכניות נקודתיות במזרח העיר והסתייגות מהמלצת הדרג המקצועי. במהלך הדיון ציין כחלון כי הוא החליט לשנות את מדיניות ולאפשר אישור תוכניות נקודתיות במזרח העיר.

הדיון בשתי התוכניות היה סוער במיוחד וגרר את חברי הוועדה לויכוחים פוליטיים. נציגי הימין, הקפיצו לחדר הישיבות את חבר המועצה יאיר גבאי כדי לזכות ברוב כנגד התוכנית. לדבריהם, כבר שנתיים מאשרים תוכניות על סמך תוכנית המתאר ולא ברור מדוע הוחלט פתאום לאשר את התוכניות.
נציגי הימין טענו כי לא יתכן מצב שבו לערבים מאשרים לבנות בניגוד לתוכנית המתאר המתגבשת, וליהודים לא ניתן הדבר.

בשמאל זעמו על כך של כל ההתייחסות לתוכנית היא פוליטית, אלא שבתום הדיון הסוער והארוך במיוחד גברו נציגי הימין על התומכים בתוכניות שהורדו מסדר היום.

הצפי לזמן הקרוב: תוכניות בנייה לערבים במזרח העיר שיעלו לדיון בעקבות אותו שינוי מדיניות של כחלון.