הפרויקט הראשון של תמ"א 38 בירושלים יצא לדרך: עשרות בקשות להיתרי בנייה על פי התוכנית הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה, הוגשו בשנים האחרונות לעירייה. בודדים אושרו בוועדה המקומית, ורק שני פרויקטים קיבלו היתר בנייה ובימים אלו החלו העבודות בשטח.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מדובר בבניין ברחוב עין גדי 27 בעיר. בהתאם לתמ"א 38, קיבלו היזמים, עוה"ד דני שלום ודוד ישי, בעלי חברת 'בית מחוזק', היתר בנייה לתוספת של יחידות דיור. במסגרת המיזם, דיירי הבניין ייהנו מחיזוק כללי של המבנה מפני רעידות אדמה, מעלית, ממ"ד לכל דירה, החלפת תשתיות הבניין, לובי חדש ושיפוץ חזית הבניין והגינה המשותפת.

"היתר הבנייה שניתן מהווה פריצת דרך, שכן הוועדה המקומית קיבלה את עמדת היזמים ואישרה את בניית הממ"דים למרות התנגדות הדרג המקצועי בעירייה, שסבר כי יש לעמוד על כך שלא תהיה חריגה מקווי הבניין", טוען עו"ד שלום.

כבר לפני כשנתיים החלו היזמים לנהל משא ומתן עם הדיירים על ביצוע הפרויקט. "זה לקח הרבה זמן יחסית, אבל היינו מהראשונים שהגישו בקשה. היום התהליך לחיזוק מבנה מפני רעידה יכול להיות הרבה יותר קצר", מציין שלום. לדבריו, כשהם התחילו בתהליך העניין לא היה מספיק מוכר בירושלים. "היה תהליך של למידה. היום כולם יותר מבינים ומכירים את המטריה וזה הולך יותר מהר".

היזמים מציינים עוד כי מחלקת התכנון בעירייה התנגדה לבניית ממ"דים בשל קרבתם לקו האפס של המגרש. "לא ויתרנו והמקומית קיבלה את העמדה שלנו שיותר חשוב שיהיו ממ"דים ובניין מחוזק מאשר שמירה על קו בניין".