החקיקה הצפויה, שאמורה להכפיל את תשלומי הארנונה הנגבים מבעלי דירות רפאים, החלה להשפיע על השוק. באחרונה החלו משקיעים זרים למכור את הדירות שרכשו בבירה. המגמה, שלה שותפים בעיקר יהודי תושבי חו"ל, הציפה את השוק בדירות יוקרה. עם זאת, מחירי הדירות הללו עדיין נותרו גבוהים יחסית.

עיריית ירושלים: כך נילחם בדירות הרפאים
הצטרפו ל"ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"עלות הנכסים גבוהה גם ביחס למחירים שבהם המשקיעים רכשו אותם", מציין זכיין 'רשף נכסים' בעיר, אבי בן־ישי, ומעריך את פער המחירים הממוצע מאז קניית הדירות על 40-30 אחוז. "מדובר במימוש השקעה קלאסי. בחלק ניכר מהמקרים המוכרים ימהרו בשל הרווח לרכוש דירה גדולה יותר בעיר".

לדברי בן־ישי, בהלת המכירות שהתעוררה כעת נובעת מהכוונה להכפיל את הארנונה לדירות רפאים בעיר. "הדבר נכון בעיקר למי שרכשו את הדירות לפני שנת 2009". עם זאת הוא מעריך כי בראייה עתידית ההגבלות על רוכשי דירות מחו"ל לא ישנו מהותית את השוק אלא רק יעירו אותו מחדש.

לטענתו, מכירות הנכסים האחרונות אינן קשורות למחאה החברתית, מאחר שמבחינת משקיעי חוץ מדובר בעניין ישראלי פנימי. "צריך לזכור שבשונה מערים כמו תל אביב ואשדוד, לירושלים הם מתחברים לא רק בהיבט הנדל"ני אלא גם כאות לזיקתם לישראל ולעם היהודי. חשוב להם לקנות דירה דווקא כאן".

בן־ישי ממליץ לקהל המתעניינים ברכישה לעקוב אחרי הדירות שחוזרות לשוק. "המחירים אמנם עלו אבל עדיין מדובר בהזדמנות לקנות דירות טובות באזורים החזקים של העיר, שבמרבית המקרים עמדו ריקות ונשמרו במצב מצוין".

"לטווח רחוק מדובר בהשקעה חכמה. נוצר חלון הזדמנויות בין סחף המכירות לסחף הרכישות הבא שיתמקד בדירות יקרות יותר, ובחלון הזה יש סיכוי למצוא דירות במחירים יחסית נוחים. צריך לזכור כשכל שתתקרב החקיקה המגבילה על דירות רפאים כך יגבר הלחץ של המוכרים להיפטר מהדירות, והמחיר יהיה בהתאם", הוא אומר.