משרד הפנים אישר תוספת של כ־500 עובדים פלסטינים לענף הבנייה במחוז ירושלים. ההחלטה התקבלה לאחר שהקבלנים במחוז דרשו כ־4,500 עובדים באופן מיידי. "המחסור בעובדים גורר עליית מחירים בענף", הסביר מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי שכטר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מזה כמה שנים קיים מחסור חמור בעובדים בענף הבנייה בעיר. למחסור השפעה לא רק על מחירי הדירות אלא גם על מועד קבלתן, שנעשית לרוב באיחור רב. ארגון הקבלנים פנה לא אחת למשרד הפנים, האחראי על חלוקת העובדים, כדי שזה יזרז את ההליכים להבאת פועלים מהשטחים לעבודה בענף.

אך רק לפני שבועיים אישר משרד הביטחון לעוד כ־500 פועלים פלסטינים לעבוד בתוך ישראל ומשרד הפנים ערך את החלוקה בין הקבלנים. "קבלנים שהגישו בקשות לעובדים נוספים קיבלו שני פלסטינים חדשים לעבודה", מציין שכטר.

"מדובר בלעג לרש, פשוט בדיחה. הבעיה יותר עמוקה". "לצערנו", מוסיף שכטר, "אין לקבלנים ברירה וחלקם מעסיקים שוהים בלתי חוקיים מהשטחים. חייבים לעשות מאמץ לתת יותר כוח אדם כדי שהקבלנים יוכלו לעבוד בצורה סדירה ולמסור את הדירות בזמן".

קבלנים רבים מדווחים על כך שרק מחצית מכוח האדם שהם זקוקים לו עובדים באתר הבנייה. בירושלים, בגלל קרבתה לקו הירוק, הקבלנים מעדיפים עובדים פלסטינים, אך קבלתם לעבודה כרוכה בהליך ארוך העובר בכמה משרדים ממשלתיים. כך, נדרשים זמן רב וסבלנות לא מועטה כדי להשיג את האישור החשוב ביותר בהעסקת פלסטינים - ממשרד הביטחון.

גורם בענף ציין שאחת מתופעות הלוואי של האישורים המועטים היא שאלה מבין הקבלנים שנהנים ממספר מספיק של ידיים עובדות, מתמודדים לעתים על מכרזים לא כדאיים כלכלית רק כדי לשמור את העובדים אצלם.