באמצע תהליך ההבראה: קבלן התשתיות הירושלמי אלי בראשי נקלע לקשיים כספיים. חברת 'אלי בראשי ובניו עבודות עפר ופיתוח' שבבעלותו הפסיקה לפעול ודחפוריה נאלצו לעזוב אתר בנייה. "החברה לא עובדת כרגע", הודה השבוע מהנדס שנותר לבדו במשרדיה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לאחרונה החל בראשי לבצע עבודות שדרוג ושיפוץ תשתיות בסילוואן. בשבוע שעבר הופתעו תושבי הרחוב לגלות שהדחפורים והכלים הכבדים נעלמו באמצע העבודה, והתלוננו שהם זקוקים לרכבי שטח כדי להגיע לבתיהם. יש לציין החברה עצמה סבלה מהתנכלויות רבות מהתושבים בזמן העבודות, ובכלל זה חבלות בכלים הכבדים שלה.

כשביררו בעירייה את העניין התברר שהקבלן נקלע לקשיים והפסיק את עבודתו. "חברת מוריה פועלת להכנסת קבלן אחר לשטח באופן מיידי", נמסר מכיכר ספרא, ואישרו השבוע תקציב של עשרה מיליוני שקלים להמשך הפרויקט.

גורמים בענף קבלני התשתיות בעיר אמרו השבוע כי הניסיון להרים את החברה על הרגליים אחרי הנפילה הקודמת לא צלח. "ברגע שהצ'קים חוזרים קשה להבריא חברה", ציינו, והדגישו כי קבלני התשתיות בעיר סובלים ממחסור בעבודות רווחיות.

זו אינה הפעם הראשונה שבראשי, מקבלני התשתיות הוותיקים בעיר, שלקח חלק גם בעבודות הרכבת הקלה, נקלע לקשיים כספיים. לפני שנים מספר הוקפא חשבונו בבנק הפועלים וחובו נאמד אז בלמעלה מ־60 מיליון שקל.

בית המשפט מינה אז את עו"ד עמי פולמן כנאמן לחברה והוציא צו להקפאת ההליכים נגדה. מאז ניסה בראשי להבריא את החברה, אך מתברר שכעת נקלע שוב לקשיים כספיים.

בראשי: "לאחר הקפאת ההליכים שהיתה לי לפני כשנתיים, הגיע אדם שהציע לממן את החברה עד שנצליח להבריא אותה. לפני כמה שבועות החליט הגוף המממן, ללא הודעה מוקדמת, להפסיק את המימון. מאז הנפילה הקודמת שילמתי מדי חודש כ־250 אלף שקל לנושים ועבדתי יום ולילה כדי לשלם את החובות. ברגע שהוא הפסיק למממן התחילו לחזור הצ'קים וחלק מהנושים קיבלו את הכלים הכבדים במקום החוב".

בראשי מציין כי כרגע נמצאת החברה בהקפאה, אך אף אחד לא הגיש עד כה בקשה לפירוק או לכינוס נכסים. "הכנתי תביעה נגד משרד הביטחון על סך של 70 מיליון שקל, הרבה יותר מגובה החובות של החברה. הבעיה היא שאין לי כסף לשלם אגרה לבית המשפט. אם יעזרו לי בתביעה אוכל לשלם את החובות".

בראשי מספר עוד כי כמה מהנושים איימו עליו והוא התלונן במשטרה נגד אחד מהם. "אני חושש כעת לחיי ולחיי משפחתי. אבל בסופו של דבר אצליח לקום על הרגליים", הוא מצהיר.