קרב לאומני כזה לא זוכרים גם ותיקי הוועדה המקומית. בישיבה סוערת במיוחד בסוף השבוע שעבר אושר שימוש חורג כמסעדה למבנה של עמותת אלע"ד בסילוואן. עשרות תושבים ערבים מהכפר הגיעו לדיון וליבו את היצרים הלוהטים בלאו הכי בין חברי הוועדה. גם לאחר האישור הם מבטיחים שמאבקם נגד המיזם רחוק מסיום.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המהומה נסובה סביב מבנה בשטח של 60 מ"ר שרכשה אלע"ד לפני כמה שנים. עד כה הוא עמד ריק תחת שמירה של שני מאבטחים ושימש פה ושם כמקום מפגש לתיירים. השבוע ביקשה העמותה לאשר לה לפתוח במתחם מסעדה, לאחר שבשנת 2009 קיבל המבנה, שהיה אז סככה בלבד, היתר בנייה לנקודת מידע.פעילי שמאל שנכחו בדיון טענו שהשטח מוגדר כשצ"פ (שטח ציבורי פתוח. ח.ד.) וכך הוא צריך להישאר, אף שמהנדס העיר שלמה אשכול אישר את השימוש החורג בנכס לצמיתות. "אני קובע כי שימוש חורג מהיתר מאפשר שימוש חורג למסעדה", כתב אשכול בחוות דעת שהוציא בבוקר הדיון.

מנגד טענו התושבים הערבים שמדובר במבנה מבודד שמשמש מוקד חיכוך בינם לבין המתיישבים היהודים בכפר.
הדיון נמשך שעות ארוכות וכלל הטחת האשמות בין חברי הוועדה ודברים חריפים שלא נשמעו בעבר באולם הוועדה. חבר הוועדה מאיר תורג'מן, שתמך באישור הבקשה, כינה את סגן ראש העירייה פפה אללו, שהיה המתנגד היחיד, "מחבל ותומך במחבלים".

בתגובה ענה לו אללו שגם מנחם בגין ויצחק שמיר הוגדרו מחבלים. "להקים מסעדה יהודית בסילוואן זה כמו לפתוח קן של השומר הצעיר בשכונת הבוכרים. זאת פרובוקציה מהגרועות ביותר", אמר אחרי הדיון.

"בוועדה נשמעו רק התנגדויות פוליטיות שנוטפים מהם שנאת יהודים", טען בתגובה חבר הוועדה אלישע פלג.