התוכנית שעלולה להבעיר את האזור: ראש העירייה ניר ברקת מתכוון לנצל את הבחירות בארה"ב כדי לקבוע עובדות בשטח. המשימה: אישור לבניית שכונה יהודית חדשה סמוך לבית הפרלמנט הפלסטיני באבו־דיס.

עוד ידיעות על בנייה במזרח העיר
מהפך במדיניות הבנייה בחלק המזרחי של הבירה
תוכנית הבנייה באבו דיס, שלא אושרה בעירייה
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק


כדי לרצות את האוכלוסייה הערבית, מתוכננת במקביל הקמת למעלה מאלף דירות בארבע שכונות ערביות במזרח העיר: עיסאוויה, ערב א־סוואחרה, דיר אל־עמוד ואל־מונטר. בשיחה עם גורמים בלשכתו טען ראש העירייה כי בלשכת ראש הממשלה יודעים על תוכניתו.בימים האחרונים החל ראש העירייה להזמין ללשכתו את חברי הנהלת העירייה לשיחות פרטיות שבהן הציג בפניהם את תוכניתו החדשה. מטרתו היא לשכנע את כל חברי ההנהלה, איש איש בתורו, לתמוך בתוכנית. בשלב זה נדרשים כולם לשמור על סודיות מלאה. בדרך זו מקווה ברקת לזכות בתמיכה משותפת הן של הגוש הימני בהנהלת העירייה והן של סיעות השמאל בכיכר ספרא.

הראשון שהוזמן לסבב הפגישות של ברקת היה חבר המועצה מאיר מרגלית, הסמן השמאלי במועצת העירייה. "בפגישה סיפר לי ברקת שהוא מאוד רוצה לקדם את תוכניות הבנייה במזרח העיר שטורפדו על ידי נציגי הימין בוועדה המקומית", סיפר השבוע מרגלית. "הוא הדגיש שהוא אינו רוצה להפעיל משמעת קואליציונית אלא לקבל את אישורם של אנשי הימין ולהגיע לקונצנזוס".

ידיעות נוספות על בנייה במזרח ירושלים


חבר הנהלה נוסף שזומן לפגישה סיפר השבוע כי הוא הופתע מהכוונה לקדם במקביל תוכניות שנויות במחלוקת – ליהודים ולערבים. "ביני לבין עצמי חשבתי שהתוכנית הזו עלולה להבעיר את המזרח התיכון, ושברור שבצד השני יתקשו להתנגד בגלל הכוונה לאשר תוכניות בנייה עצומות במזרח העיר שאף ראש עירייה לא העז לקדם".

האמריקאים מרפים
במשך השנתיים האחרונות, מאז 'פרשת ביידן' ואישורה של תוכנית הבנייה ברמת שלמה שעוררה את זעמם של האמריקאים, התנהלה העירייה כשידיה קשורות, בעיקר במה שנוגע לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. על פי הוראה מגבוה, סדר היום של ועדות התכנון – המקומית והמחוזית – מועבר לאישור משרד ראש הממשלה לפני שליחתו לחברי הוועדה. אולם לאחרונה האמריקאים הרפו מעט את הלחץ, בין השאר בגלל הנושא האיראני ורצונם למנוע מישראל תתקוף את המדינה האסלאמית.הכוונה של ברקת היא לפעול לאישור הקמת שכונה יהודית שתכלול כ־250 יחידות דיור, במתחם שגורמי הימין בעירייה מכנים 'קדמת ציון'. כיום מתגוררות בו ארבע משפחות יהודיות באזור מנותק לחלוטין ממערב העיר ומוקף בשכונות ערביות. התוכנית הובאה לאישור הוועדה המקומית כבר בשנת 2009, אך מעולם לא התקדם ממנה לשולחנה של הוועדה המחוזית.

מדובר במתחם שמשתרע על כמה עשרות דונמים בגבול השטח המוניציפלי של ירושלים, סמוך לכפר הפלסטיני אבו־דיס ובמרחק קצר מבית הפרלמנט הפלסטיני. השטח נרכש באמצע שנות ה־20 של המאה הקודמת על ידי יהודים חרדים ועבר בתחילת שנות ה־90 לידי פטרונה של עמותת עטרת כוהנים, המיליארדר היהודי־אמריקאי ארווין מוסקוביץ.

בסוף שנות ה־90 יזמו ראש העירייה דאז אהוד אולמרט ואנשי עטרת כוהנים תוכנית לבניית כ־250 יחידות דיור על הקרקע של מוסקוביץ'. בתחילת העשור הקודם אף אושרה התוכנית להפקדה בוועדה המקומית. למרות זאת, עד כה המיזם לא יצא אל הפועל ולא הגיע מעולם לדיון בוועדה המחוזית.

בעקבות פנייתו לפני שלוש שנים של סגן ראש העירייה פפה אללו ליועץ המשפטי הקודם של העירייה, עו"ד יוסי חביליו, הודיע היועץ שהתוכנית הוקפאה. עם זאת, בשנת 2004 נכנסו ארבע משפחות להתגורר בשני הבתים שנמצאים כבר בשטח, והן נמצאות שם עד היום.

מצד שני, שעון החול של הקרדיט שמקבל ראש העירייה משמאל הולך ואוזל. ברקת אמנם מקדם כמה תוכניות מתאר במזרח העיר, והעירייה משקיעה שם משאבים רבים בתכנון, אך בהצלחה מעטה בלבד. חלק נכבד מהמיזמים הללו, שזוכים לברכת הדרך מארגוני השמאל, מטורפדים פעם אחר פעם בוועדה המקומית על ידי נציגי הימין, למורת רוחו של ברקת.

אישורן של התוכניות הללו ביום ירושלים עשוי להחזיר לברקת את אמונם של גורמי השמאל. "יש לו הרבה אשראי אצל תושבי מזרח העיר, אבל אם הוא לא יביא את הסחורה תוך פרק זמן סביר האשראי הזה יתפוגג", אמר השבוע מרגלית.

העירייה: "בניגוד לדרישות הנשמעות בעולם להקפאת הבנייה בירושלים, הנהלת העירייה סבורה שיש לבנות בעיר
ליהודים ולערבים כאחד, בלי הבדל דת, גזע ומין. העירייה אינה מבחינה בין בנייה ליהודים ולערבים והקריטריון היחיד שעל פיו מאושרות תוכניות בנייה הוא הבעלות החוקית על הקרקע והתאמתן לתוכנית המתאר".

תגובת משרד ראש הממשלה לא הגיעה עד למועד פרסום