האם ראש העירייה ניר ברקת לא מאמין בתוכנית של עצמו? בפגישה שערך עם חברי סיעת מרצ בניסיון לשכנעם לא לפרוש מהקואליציה בעקבות קידום התוכנית לבנייה יהודית בקדמת ציון, הסמוכה לאבו־דיס, יחד עם אישור ארבע תוכניות מתאר לשכונות ערביות במזרח העיר, אמר ברקת לחברי המועצה מהשמאל כי הוא יאפשר להם חופש הצבעה בנושא. "במילא התוכנית לבנייה בקדמת ציון תיתקע בוועדה המחוזית", הסביר.

תוכנית הבנייה הנועזת של ברקת נחשפה ב-mynet, ולפיה יוקמו מאות דירות ליהודים ולמעלה מאלף דירות לאוכלוסייה הערבית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

במועצת העיר הרימו גבה לנוכח הצהרתו של ברקת בניסיון לפייס את נציגי השמאל במועצת העירייה, שמרוקנת מתוכן את התוכנית שהוא עצמו יזם.

"כשהוא מדבר עם הימין, ברקת מציג את התוכנית לבנייה בקדמת ציון. לשמאל הוא מספר שבמילא התוכנית לא תעבור בוועדה המחוזית", אמרו.

בעירייה צפויים לקיים פגישות עם נציגי סיעת מרצ כדי לנסות ולשכנעם להישאר בקואליציה למרות התוכנית. "אני לא נוהג לדווח על פגישות מקצועיות שאני מבצע ולא יהיה נכון או ראוי להדליף בנושא זה, שידוע לכולנו מאיזה כיוון הוא מגיע", אמר כחלון בנושא.

הקשיים באישור התוכנית לא מתמצים רק בחברי סיעת מרצ. גם חבר סיעתו של ברקת, חיליק בר, כבר הודיע לאחרונה כי לא יתמוך במיזם.

פעיל הימין אריה קינג, העומד בראש הקרן לגאולת אדמות ישראל, לא מתרשם מהתוכניות של ברקת. "לצערי אני חושב שהוא צודק והתוכנית אכן תיתקע במחוזית", אמר השבוע. "במקרה הטוב הוא יתקצב את התכנון, והכל בתמורה לבניית 3,500 יחידות דיור במגזר הערבי".

למרות הרושם שברקת לא מאמין שהטרקטורים יתחילו בקרוב לעבוד בקדמת ציון, וגם ועדת הכספים העירונית נדרשה לדיון בתקצוב התכנון למיזם.

העירייה: "דרישתה של סיעת מרצ ליצור אפליה על רקע דת ולמנוע אישור תוכניות בקרקעות שנמצאות בבעלות יהודית אינה חוקית. ראש העירייה הבהיר למרצ שבכוונתו לקדם תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור בשטחים הנמצאים בבעלות פרטית ערבית בערב א־סוואחרה, דיר אל־מונטר ודיר אל־עמוד, לצד שכונת קדמת ציון הנמצאת בבעלות פרטית יהודית.

"בעירייה מעריכים כי התוכניות ליהודים וערבים יזכו לרוב גדול במועצת העירייה. יש לציין כי לפנים משורת הדין הודיע ראש העיר כי יאפשר לסיעת מרצ להצביע נגד התוכנית ועדיין להישאר בקואליציה".

עוד הוסיפו בעירייה: בלשכת ראש העיר מכחישים את הדברים שייחס מרגלית לראש העיר ומסרו כי הדברים לא נאמרו על ידי ברקת או מי מטעמו.