ביקורת במגזר החרדי: תנופת הבנייה בעיר, במיוחד בכל הקשור לדיור בר השגה, מדלגת על צעירי המגזר. מי שמוביל את הביקורת הוא העיתון הרשמי של מאיר פורוש, שהפסיד לניר ברקת בהתמודדות על ראשות העירייה, בעיתון, ששמו 'המבשר', תקפו השבוע בחריפות את היעדר הבנייה לזוגות צעירים חרדיים בירושלים. תחת הכותרת "ירושלמים: תנופת בנייה לחילונים בלבד", נכתב בעיתונו של פורוש כי לאחרונה אישרה הוועדה המקומית בניית מאות יחידות דיור שיכללו גם דיור בר השגה לזוגות צעירים אך "לחילונים בלבד".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק
המהומה הבאה: גן לחרדים בקריית יובל

"בעוד הציבור החרדי סובל ממצוקת דיור חמורה בעיר", כתב הפרשן הכלכלי של העיתון ישעיהו הורוביץ, "ולמרות הביקושים הגבוהים, העירייה ממשיכה להוציא תוכניות בנייה של אלפי יחידות דיור בשכונות החילוניות בעיר". בשיחה עם 'בונוס' הסביר השבוע הורוביץ כי אכן יש באזורים החרדיים כמה מיזמי נדל"ן למגורים אך בשל המחיר הגבוה של הקרקע באזורים הללו, מדובר בדירות יוקרה שנרכשים לרוב על ידי יהודים חרדים מעבר לים."אין בעיר פרויקטים שמיועדים לזוגות צעירים במגזר החרדי", אמר השבוע עסקן חרדי מוכר, "מחירי הדירות במיזמים בשכונות החרדיות נמכרים במחירים גבוהים במיוחד".

גם ממלא מקום ראש העירייה לשעבר חיים מילר מכיר את התופעה. "לוקחים פרויקטים כמו שנלר, ובמקום שהממשלה תרכוש את המקומות האלו ותבנה דיור לזוגות צעירים - גם חרדיים וגם חילוניים – מוכרים את זה במחירים מפחידים. מי שירכוש שם דירות הם רק בעלי הון ומשקיעים וזה יהיה מתחם של דירות רפאים. זה פרויקט שלא מביא לעיר שום תועלת".

יש לציין כי אמנם יצאו מספר פרויקטים שחלק מתוכם מיועד לדירות בר השגה, אולם לא מדובר באלפים, אלא במאות. בין היתר ייבנו פרויקטים בדרום העיר ששליש מהם יהיו דירות קטנות, ובקרב מתוכנן גם מגדל מגורים המיועד להשכרה בלבד.

במגזר החרדי האזור הלוהט ביותר מבחינת בנייה הוא רוממה. אלא שאכן מדובר בעיקר במיזמים יוקרתיים ויקרים, כגון זה שהוקם ברחוב שרי ישראל בידי חברת הבנייה ב.יאיר או הפרויקט הענק שנבנה במתחם תנובה לשעבר.