שלושה מהנדסים גרמנים נשלחו לאחרונה לירושלים למפעל תרופות גדול במטרה להכשיר פרויקט משותף. אלא שהם סירבו לגור במלון כמה שבועות. הפתרון: דירת רפאים שהוכנה עבורם בימין משה עם כל הציוד הדרוש. המחיר: 8,000 דולר לחודש.

ידיעות נוספות על דירות רפאים:
דירת הרפאים שקמה לתחייה
העונש על בעלי הנכסים
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

ואם חשבתם שזה יקר, קבלו את העיסקה הזו: משפחת אמריקאית ששכרה יחידה מול הכותל לשבת אחת בלבד ושילמה תמורת הלילה היחיד (לא כולל ארוחות) 1,500 דולר.ריאיון מיוחד עם פבלו קרל, מהמובילים בעיר בענף ההשכרה לטווח קצר, מספק הצצה נדירה לתופעה שהולכת וצוברת תאוצה: השכרה דירות רפאים לזמן קצר. מה בדיוק קובע את המחירים, הדרישות המיוחדות של השוכרים והמשכירים, ומדוע בתי מלון זה אאוט, לפחות מבחינת המאיון העליון.

שם המשחק: כסף
פני כשנתיים הכריז ראש העירייה ניר ברקת על פרויקט מבורך: ניסיון להשכיר דירות רפאים לסטודנטים. לזכותו של ברקת ייאמר כי הדבר נעשה זמן קצר לפני שפשטה המחאה החברתית, אבל הניסיון לא צלח. לנוכח המחירים המטורפים שיהודי העולם מוכנים לשלם כדי להיות ולו לילה אחד בדירת פאר ירושלמית, אפשר להבין מדוע פרויקט ברקת נכשל.

אלא שלאחרונה הולכת התופעה ומתפשטת לאזורים רבים בירושלים, ועקב הביקוש העולה מצד יהודי העולם המחיר נוסק אף הוא. וכן, הפרויקט נותן תשובה לניסיון להטיל ארנונה כפולה על נכסים ריקים, אף שגם תשלום כפול של מסי עירייה לא ממש מפחיד את בעלי ההון שהנכסים שייכים להם.קרל (רק בן 29) עלה ארצה לפני כשנתיים בלבד מבואנוס איירס, שם מוגדר אביו כאחד הוותיקים בענף הנדל"ן. קרל ובני משפחתו מפעילים בארגנטינה קרוב ל־2,000 דירות המיועדות להשכרה לטווח הקצר.
ואיך הוא הגיע לירושלים: אחד מנכסיו של קרל הוא בית מלון בבירה הארגנטינית. יום אחד הגיעה למלון יעל דהן ממעלה אדומים, והשאר היסטוריה. בירושלים נמצאים תחת ידיו של קרל יותר מ־200 נכסים, חלקם מהיוקרתיים ביותר בעיר, לא לפני שערך בדיקות מקדימות על שוק הנדל"ן בעיר, עוד כשהיה בדרום אמריקה. כאשר הגיע לכאן נעזר בניסיונו של עורך הדין ליאון אמיראס, המתמחה בנדל"ן. לדברי קרל, "הנתון המעניין ביותר הוא ש־70 אחוז מאלה שפונים כדי לשכור דירות יוקרתיות מבקשים שהן יהיו במרחק הליכה מהכותל". כאשר חלק גדול מקהל הלקוחות הם יהודים אמריקאים אמידים המגיעים עם משפחותיהם.

אלא שיש גם אזורים אחרים שזוכים לעדנה רבה (ובמילים אחרות: להעניק לבעלי הנכסים תשואה אדירה) בירושלים. אחד המובילים הוא מתחם הדירות היוקרתי 'כפר דוד' בממילא. דירת שלושה חדרים עם בריכה צמודה שהושכרה שם עד לאחרונה תמורת כ־11 אלף שקל מושכרת על ידי קרל תמורת כ־1,700 דולר לשבוע. "צריך לזכור גם שקשה להשכיר דירות בסדר גודל כזה לטווח ארוך", הוא מציין.
קרל מדגיש כי טווח המחירים נע בין 700 ל־1,500 דולר לשבוע. "אלו רוב העסקאות", הוא מדגיש, "אך יש לא מעט יוצאים מן הכלל, כמו אותה הדירה בקו הראשון לכותל המערבי שהושכרה ליממה בלבד בסוף שבוע תמורת 1,500 דולר".

אלה שלא יכולים להרשות לעצמם דירות עם נוף לכותל יכולים להסתפק בדירה בפרויקט ממילא, "הכי יקר אחרי הכותל", לדבריו. דירה בפרויקט היוקרה של אלפרד אקירוב מתחת לרחוב יפו תעלה לכם החל מ־3,000 דולר לשבוע, כשהמחירים בקומות הגבוהות ועבור דירות גדולות במיוחד גבוהים יותר.

אזורי הביקוש בקרב שוכרים לטווח קצר מתמקדים בעיקר בפרויקטים יוקרתיים בסביבת רחוב המלך דוד והרובע היהודי. עם זאת קרל מציין כי יש ביקוש לדירות גם בשכונות נוספות בעיר כמו המושבה הגרמנית, רחביה, טלביה, קטמון הישנה, שערי חסד ומרכז העיר. כך, עבור דירת שני חדרים ברחוב ריבלין במרכז העיר משלמים אלף דולר לשבוע. "צריך לזכור שזהו אזור רועש מאוד ואנחנו אומרים את זה ללקוח".
"המחיר זה עניין של משא ומתן", מוסיף קרל, "אבל רוב הלקוחות הם אמריקאים והם לא מנהלים משא ומתן אלא משלמים כמה שדורשים".

בעלי הנכסים והשוכרים
בשנים האחרונות צצו באזור רחוב המלך דוד פרויקטים יוקרתיים שמיועדים, גם אם לא באופן רשמי, בעיקר ליהודים המתגוררים בחו"ל ומעוניינים בדירה משלהם בעיר הקודש. רוב הדירות, שקיבלו את שם הקוד דירות רפאים, שוממות במרבית ימות השנה ומאוכלסות על ידי בעליהן בעיקר בחגים ובחודשי הקיץ. "בפרויקטים האלה יש לא מעט בעלי דירות שזה העסק שלהם", חושף קרל. לדבריו, לרוב מדובר ביהודים אמידים שבבעלותם כמה דירות ברחבי העיר, כשאחת מהן משמשת אותם לביקורים בארץ והיתר מושכרות לתקופות קצרות. כלומר: מדובר בענף עסקי־נדל"ני שלאחרונה צובר תאוצה בבירה ומשפיע גם על שוק דירות הרפאים שבה. "אלו דירות רפאים מושכרות", הוא מציין.