להנהלת גן החיות התנכ"י תהיה אפשרות להפסיק את עבודות הבנייה במורדות משואה אם הן יפגעו בבעלי החיים בגן. כך החליטה הוועדה לדיור לאומי (הוד"ל) בדיון בהתנגדויות שהגישו התושבים כנגד הבנייה, ולמעשה קיבלה את התנגדות אנשי הגן למיזם.

ידיעות נוספות על חיות:
החתונה המלכותית של הגן בירושלים
איפה תעברו בגרות בנושא גן חיות
בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"לאופציית עצירת הבנייה על ידי הגן עלולות להיות משמעויות כלכליות ואחרות מרחיקות לכת", אמר גורם בוועדה שציין כי העבודות יעצרו עד למציאת פתרונות לבעיה שתיווצר. "זה יכול להיות עניין של כמה ימים אך יכולה להיווצר סיטואציה שהקבלן יאלץ להקפיא את העבודות שבועות ארוכים".התוכנית לבניית 460 יחידות דיור במורדות גבעת משואה, בין בתי השכונה לגן החיות, גררה התנגדויות רבות שעיקרן טענות התושבים על פגיעה באיכות חייהם, חשש מרעשים, הסתרת הנוף ובעיות תחבורה העלולות להיווצר. נוסף על כך, התושבים הגישו התנגדות לפיה הבנייה במתחם תפגע בחיות שבגן הסמוך. הם גם הצטיידו בתסקיר סביבה שנכתב כשהגן עבר משכונת רוממה למיקומו הנוכחי לפיו החיץ בין הגן לבתי השכונה אינו מקרי.

לבקשת הוד"ל הגישה הנהלת הגן חוות דעת בנושא. אמנם ד"ר נילי אבני-מגן, הוטרינרית הראשית של הגן לא הביעה התנגדות לעצם הפרויקט, אך דרשה הוראות נוקשות למהלך הבנייה. בין היתר דרשה הנהלת הגן מניעת רעשים חריגים "פיצוצים" במהלך הבנייה, לאסור הקמת מגרסה בקרבת גן החיות, להרטיב את הדרכים ומשטחי העבודה כדי למנוע יצירת אבק במהלך העבודות, לא לאפשר עבודות במתחם מעבר לשעות המקובלות בחוק ולמנוע "באופן מוחלט" תאורה לכיוון גן החיות הן במהלך העבודות והן במבנה הסופי של התאורה במתחם המגורים שייבנה.

בנוסף, הנהלת הגן דרשה "ניטור מתמשך" שיאפשר מעקב אחר מצב בעלי החיים בכל תקופת העבודות. זאת כדי להצביע על נתונים חריגים שדורשים טיפול מידי. "ניטור זה יתבצע באמצעות תצפית לבדיקת התנהגות חריגה בקרב בעלי החיים הקרובים לאזור הבנייה", כתבה ד"ר אבני-מגן שהוסיפה כי במידה ויאובחנו נתונים חריגים גן החיות ידרוש "הפסקת העבודות לאלתר ובניית תוכנית למיתון עוצמות הרעשים, הגנה מפני אבק והקפדה על ביצוע מדורג של העבודות". המשמעות: לגן החיות יהיה זכות וטו להפסקת העבודות בכל עת.

עם זאת, הנהלת גן החיות הבהירה בחוות הדעת הרשמית כי הם לא רואים בעיה בעצם התוכנית אם ישמרו כללי הבנייה כפי שביקשו.