בדלת הראשית: תוכניתו של ראש העירייה ניר ברקת לאשר את שכונת קדמת ציון יחד עם פיתוח של שלוש שכונות ערביות נגנזה לעת עתה. אולם בסביבתו של בעל הקרקע, המיליארדר היהודי־אמריקאי ארווין מוסקוביץ', לא מבזבזים זמן.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

אנשיו של בעל ההון מתכננים להגיש כבר בשבועות הקרובים לוועדה המקומית את התוכנית לבניית 350 דירות סמוך לאבו־דיס. לצורך זה שכר מוסקוביץ' את שירותיו של אדריכל מוכר בעיר, שעומד בימים אלה לסיים את שלבי התכנון האחרונים לפני הגשת התוכנית לוועדה.
כבר לפני כשלוש שנים החלה העירייה לתכנן את קדמת ציון יחד עם שכונת ערב א־סוואחרה הסמוכה.לצורך כך נשכרו שני אדריכלים שהונחו לתאם ביניהם את תכנון התשתיות באזור. אלא שבעקבות לחצים שהפעילו גופים שונים על העירייה היא חדלה מלתקצב את התכנון של קדמת ציון ובמקביל המשיכה לקדם את הפרויקט בערב א־סווחארה.

לאחרונה הציע ברקת לחברי הנהלת העירייה עיסקת חבילה לכבוד יום ירושלים: אישור תוכנית קדמת ציון ובתמורה לכך אישורן של שלוש שכונות ערביות במזרח העיר. הדיל היה אמור אמנם לרצות את כל צדדי המפה הפוליטית העירונית, אך מהר מאוד הבין ברקת שלא תהיה לו תמיכה לכך במועצה.
כשהבינו בסביבתו של מוסקוביץ' שהישועה לא תבוא מהנהלת העיר, החליט המיליארדר להגיש את התוכנית באופן עצמאי.

"אנחנו עומדים עכשיו לפני השלמת התוכנית והגשתה לוועדה המקומית, מתוך תקווה לאשר אותה", אמר השבוע גורם בסביבתו של מוסקוביץ'. לדבריו, בשבוע שעבר ביקרה בארץ רעיינו של המיליארדר צ'רנה מוסקוביץ' ואף נפגשה עם האדריכל ועם פעילי ימין במזרח העיר כדי לזרז את התכנון. "זו שאלה של כמה שבועות עד שהתוכנית תוגש", ציין.

במקביל, חבר המועצה אלישע פלג, שמלווה את התוכנית כבר שנים רבות, נפגש בשבוע שעבר עם נציגו של מוסקוביץ' במיאמי. פלג אמר כי הם דנו בקידומה של התוכנית ובהגשתה. "יש לנו אינטרס משותף", אמר פלג, תוך שהוא מדגיש שמדובר במיזם כלכלי לכל דבר. "במעלה הזיתים (שכונה שבנה מוסקוביץ בראס אל־עמוד; ח"ד) נמכרו כל היחידות של שלב א', והשלב השני כמעט מכור כולו".

מתחם קדמת ציון נרכש בחלקו על ידי מוסקוביץ' בתחילת שנות ה־90 ולאחרונה הוא השלים את רכישת הקרקעות בו.