מינהל מקרקעי ישראל הגיש תלונה למשטרה בטענה לזיוף חתימת המינהל על היתר הבנייה שהנפיקה העירייה למיזם בנייה בשכונת עין כרם. במינהל טוענים כי לא חתמו על ההיתר וכי יד נעלמה הוסיפה את חתימתם.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המינהל ביקש מהמשטרה לפתוח בחקירה כדי לבדוק מי עומד מאחורי זיוף החתימה. ואכן, היחידה הארצית לחקירות כלכליות החלה באחרונה לבדוק את הטענות ובשבוע שעבר אף נחקרו בפרשה עובדי עירייה.במקביל, דאג המינהל לעצור את העבודות בשטח, כאשר גם יחידת פיקוח שהגיעה באחרונה לסיור בשטח, דיווחה כי היזם פלש לשטח ציבורי ללא היתר.
בעירייה אישרו השבוע כי המשטרה מנהלת חקירה בנושא וביקשו לציין כי "העירייה משתפת פעולה".

ואולם, לטענת היזמים, המינהל חתם על ההיתר. "זו טענת שווא", הם אומרים. לטענתם, במינהל היו צריכים לבצע עוד כמה הליכים אחרי החתימה, אך שכחו לבצעם. היזמים מאשרים כי נחקרו במשטרה, אך מתעקשים כי החתימה כשרה. "יתרה מכך, בדיון של צו מניעה שהמינהל הגיש הוא הכיר בחתימה, אך אמר שזו לא חתימה להיתר אלא לתב"ע", הוסיפו. "אחרי שהתברר לו שהחתימה היא להיתר הוא שינה את הגרסה שלו".

מאבק עיקש
באתר, שבו כבר החלו עבודות, פעלה בעבר המסעדה הלבנונית. באחרונה הוציאה ועדת הערר המחוזית צו המורה לעצור את הבנייה להקמת מבנה מסעדה חדש בן ארבע קומות במקום.

הקמת המבנה, שלטענת התושבים פוגע באופי הבינוי בשכונה הציורית, עורר מאבק עיקש בעין כרם. לדברי התושבים, מדובר בשטח ציבורי והאישור שנתנה העירייה לבניית מבנה בן ארבע קומות במתחם מעורר תהיות.

"קיימת תקנה שאוסרת לבנות בעין כרם בניינים שגובהם עולה על שבעה מטרים", הסביר אחד התושבים. "למרות זאת, הבניין הנוכחי אמור להגיע לגובה של 15 מטר. וזה עוד לפני שדיברנו על כך שהוא יהרוס את הבנייה המיוחדת של עין כרם", אמר. לטענת התושבים, המבנה המתוכנן חוצה את הוואדי, מנתק את הרצף שלו וקוטע את מסלול ההליכה העובר בו.

גם ועדת הערר, שהקפיאה את העבודות במתחם, קבעה בהחלטתה כי העירייה נכשלה בשמירה על השטחים הציבוריים. "נושא הטיפול בשטחי הציבור מעלה חשש לאי חוקיות ולאי התאמה לתכנית ולנספח הבינוי", נכתב בהחלטת הוועדה.

את הערר הגישו תושבי עין כרם ומנהל קהילתי יובלים. לטענת העותרים, בזכות היתרי הבניה החריגים הפכה מסעדה קטנה במבנה לא חוקי למרכז הסעדה ענק, המתפרס על שתי קומות ומרתף ועל גגות פתוחים, תוך השתלטות על שטחים ציבוריים, בניגוד להוראות התב"ע.

העותרים טענו כי מדובר בנזק סביבתי גדול וכי עבודות חפירה אגרסיביות שבוצעו בשטח החריבו שרידים עתיקים שהתגלו במקום, תוך הפרה בוטה של חוק העתיקות. על פי הערר, הרס נרחב נגרם לעצים, לטופוגרפיה של הוואדי, ולזרימת המים העוברים בו.

אישורה של התוכנית מצטרף לגל של תוכניות בניה בעין כרם בתקופה האחרונה, ובהן זו המתקיימת צמוד לבוסתן והעתיקות שמול המעיין. ערר נוסף שהוגש מטעם התושבים נגד חריגות בניה באזור התקבל גם הוא והתנגדויות לתוכניות נוספות נמצאות בדיון.

השכונה, שעל פי המסורת הנוצרית היא מקום לידתו של יוחנן המטביל, משמשת מזה שנים אתר תיירות מוביל עבור צליינים נוצריים, שמגיעים לבקר בכנסיות וממלאים את בקבוקיהם במעיין מרים שבשכונה. בשבתות הומה השכונה אלפי תיירים מישראל ומחו"ל, שמטיילים בין הבתים והשבילים הציוריים, מבקרים בכנסיות ומציפים את המסעדות ובתי הקפה הרבים הפזורים בה. התושבים חוששים כי הבנייה תפגע במספר המבקרים בשכונה בגלל שאלו נמשכים, בין היתר, לאופיה הארכיטקטוני המיוחד.

תגובת המינהל והמשטרה לא הגיעו עד למועד פרסום הידיעה.