בשורה קשה במיוחד לעשרות בעלי העסקים הפועלים ברחוב יואל משה סלומון בנחלת שבעה בירושלים: בגלל עבודות תשתית תאלץ כל חנות להשבית את עסקיה למשך כחודשיים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הסוחרים מזהירים שאם זה יקרה יש סכנה מוחשית שהם יקרסו כלכלית. הטרקטורים אמורים להתחיל את פעולתם מיד אחרי חג סוכות הקרוב.

בשבוע שעבר הגיעה לסוחרים הבשורה המרה שלפיה חייבים להחליף צינור בן 50 שעובד באמצע הרחוב. העבודה הזאת, יחד עם עבודות תשתית שיבוצעו במקביל כדי לנצל את העובדה שהרחוב 'ייפתח', תימשך בסך הכל 27 שבועות. בעירייה חילקו את הרחוב למקטעי עבודה כדי לצמצם לשמונה שבועות את משך הזמן שכל חנות תהיה חייבת להישאר סגורה.

יו"ר ועד סוחרי נחלת שבעה ירון צוקרמן (בעל החנות 'ילדונים'): "זו תהיה מכת מוות לכולנו. אין לי ספק שכל מי שאין בידיו רזרבות יקרוס".לדבריו, מדובר באזור תיירות מהאטרקטיביים בעיר, שמתמלא מדי יום במאות תיירים ובני נוער. "העבודות ישפיעו על כל העסקים בנחלת שבעה, לא רק על הציר המרכזי. הטרקטורים והרעש ירחיקו את קהל המבקרים", הוא מזהיר.

בחזרה לתקופת החפירות

פחות משנתיים לאחר שהסתיימו החפירות לרכבת הקלה במרכז העיר, סוחרי השכונה יודעים בדיוק מה מצפה להם. אולם כעת זה יהיה עוד יותר גרוע: החפירות ייערכו ממש בפתח חנויותיהם.

ברחוב זוכרים היטב את הקשיים הכלכליים שאליהם נקלעו סוחרים רבים בעקבות עבודות התשתית לסלילת תוואי הרכבת הקלה. עסקים רבים לא הצליחו לגמור את החודש, וחלקם נאלצו לסגור.

עכשיו הכל חוזר אליהם. טומי בוק, בעלי חנות התכשיטים הוותיקה (40 שנה) 'טומי בוק תכשיטים', אומר בעוקצנות, "טוב שאני גם יו"ר חברה קדישא. יהיה לנו קל יותר לארגן את הקבורה של העסקים ברחוב. עדיין לא הספקנו להתאושש מהעבודות על תוואי הרכבת הקלה והנה נוחתת עלינו מכה נוספת".

מי שעוד מודאגים מהמצב הם העובדים שפרנסתם נשענת על העסקים ברחוב. "אני חושש שיפטרו אותי. מי ישלם לנו משכורת אם לא נעבוד?" אומר עובד באחת החנויות. עם זאת, לגמרי לא בטוח שיהיו מהומות. "אין לנו כוח להילחם. כבר עייפנו מהמאבקים הארוכים בשנים האחרונות", אומרים בעלי שתי חנויות.

בעלי העסקים הוותיקים זוכרים היטב את הפעם האחרונה שבה שודרגו התשתיות ברחוב. זה היה באמצע שנות ה־90 וגם אז חלק מהחנויות נאלצו לסגור את שעריהן לכמה שבועות.

"אני נזכר שהיתה ירידה משמעותית בפדיון. בקושי שרדנו. לקח לנו זמן רב להתאושש. אם עכשיו רוצים שנסגור כל עסק לחודשיים, המצב עלול להיות הרבה יותר קשה. מה גם שהעבודות בכללותן יימשכו חודשים ארוכים", אומר אחד מבעלי העסקים ברחוב.

המכה הנוספת

לפני כמה ימים נדהמו הסוחרים בנחלת שבעה לגלות שהחניון המקורה ברחוב אגרון נסגר לשיפוצים ללא כל התרעה. מדובר בחניון שמשרת מאות אנשים שמגיעים למרכז העיר, ובפרט לאזור נחלת שבעה. בעלי העסקים במקום חוששים כי עקב כך יקשה על הלקוחות להגיע לנחלת שבעה. החניון נסגר במסגרת העבודות על הקמת מוזיאון הסובלנות, והוא צפוי להיפתח כשיסתיימו השיפוצים בו.

העירייה: "העבודות המתוכננות יבוצעו על ידי חברת החשמל וחברת הגיחון. התוכנית שהוצגה אינה סופית והגורמים המקצועיים פועלים על מנת לקצר את לוחות הזמנים.

"מינהל קהילתי לב העיר והנהלת רובע מרכז קיימו מפגש עם הציבור שבמסגרתו הציגו הגיחון וחברת החשמל את תוכניותיהן במטרה לשמוע את עמדת התושבים והסוחרים. מפגשים נוספים אמורים להתקיים בקרוב".